KSRG OSP Przygłów

strażacka pasja strażackie życie

Pozbądź się elektrycznych śmieci i pomóż nam zbudować pralnicę!

Przystępujemy do ogólnopolskiej akcji „OSP na straży środowiska”, która pozwoli naszym mieszkańcom pozbyć się zużytych urządzeń elektrycznych i elektronicznych, a nas przybliży do realizacji ważnego zadania jakim jest budowa pralnicy dla strażaków.

Pierwsza zbiórka elektrośmieci odbędzie się w dniu 24 lutego 2024 r. na placu OSP Przygłów (ul. Sulejowska 33) w godzinach 9.00 – 15.00. Na miejsce będzie można przywieść odpady takie jak: duże rtv/agd (lodówki, pralki, zmywarki, piekarniki elektryczne) oraz małe sprzęty jak np.: żelazka, kuchenki mikrofalowe, drukarki, komputery, klawiatury, czajniki elektryczne, tostery, zabawki elektroniczne, elektronarzędzia.

Odpady te trafią do recyklingu, a my otrzymamy środki finansowe. To nie tylko okazja do wsparcia budowy pralnicy dla naszych strażaków, ale także szansa na poprawę stanu naszego środowiska – sprzęt trafi do jednego z profesjonalnych zakładów przetwarzania.

Dlaczego budowa pralnicy jest tak ważna?

Profesjonalna pralnica dla strażaków w dużym stopniu przyczynia się do skutecznej profilaktyki nowotworowej. Profilaktyka raka w straży pożarnej to ważny temat, ponieważ strażacy są narażeni na wiele czynników rakotwórczych podczas wykonywania swojego zawodu (dotyczy to również strażaków OSP).

W związku z ciągłym przedstawianiem, nagłaśnianiem oraz rozumieniem ogromnego problemu i zagrożenia od 5 lat intensywnie staramy się o budowę gminnej pralnicy dla strażaków OSP gm. Sulejów. Niestety ze względu na ogromne koszty (ok. 130 tys zł) nie jesteśmy w stanie wybudować takiej pralnicy z własnych środków – jednostki OSP nie posiadają żadnego stałego budżetu.

Strażacy potrzebują profesjonalnej pralnicy

Prośbę o montaż finansowy na budowę pralnicy gminnej składaliśmy co najmniej do kilkunastu instytucji. Prosiliśmy również o zabezpieczenie takich funduszy w budżecie Gminy Sulejów. Niestety tkwimy w martwym punkcie, a problem narasta.

Biorąc pod uwagę bezskuteczną walkę i odbijanie się od pokoju do pokoju i brak zrozumienia oraz chęci wsparcia przez samorządowców tak ważnego zadania postanowiliśmy zrobić mały krok w celu zbiórki pieniędzy na wybudowanie tej pralnicy, która będzie ważnym elementem dbania o zdrowie naszych ratowników.

Zbiórka elektrośmieci pozwoli mieszkańcom na pozbycie się niepotrzebnych odpadów, a nas przybliży do budowy profesjonalnej pralnicy ubrań. Akcję zbiórki odpadów przeprowadzamy wspólnie z Oddziałem Wojewódzkim ZOSP RP woj. łódzkiego. W akcję włączają się również nasi młodzi strażacy. Zachęcamy do wsparcia naszej inicjatywy!

Więcej o samej profilaktyce oraz konieczności wybudowania pralnicy można przeczytać w naszym artykule pod tym linkiem.