KSRG OSP Przygłów

strażacka pasja strażackie życie

Zbieramy elektrośmieci, aby pozyskać środki na budowę pralnicy i wdrożyć profilaktykę antynowotworową

W sobotę 24 lutego od godziny 9.00 na placu OSP Przygłów została przeprowadzona pierwsza zbiórka elektrośmieci, której celem jest pozyskanie środków finansowych na budowę pralnicy dla strażaków. To również doskonała forma szerszego propagowania profilaktyki antynowotworowej wśród strażaków oraz dbanie o środowisko.

Elektrośmieci można dostarczyć na plac OSP Przygłów ul. Sulejowska 33 (za remizą) w miejscu oznaczonym zbiórką.

Nasi strażacy włączyli się w ogólnopolską akcję „OSP na straży środowiska”, która dała możliwość mieszkańcom Przygłowa, Włodzimierzowa i okolic pozbyć się elektrycznych śmieci, a nam pomóc pozyskać środki finansowe. Środki te zostaną przeznaczone na budowę pralnicy, która jest bardzo ważnym elementem profilaktyki antynowotworowej.

Niestety pomimo wielu próśb i wniosków nie otrzymaliśmy wsparcia od samorządowców więc szukaliśmy innego rozwiązania na pozyskanie kwoty potrzebnej do budowy pralnicy. Zbiórka elektrośmieci w naszej ocenie jest idealnym krokiem do przybliżenia realizacji tej inwestycji.

Nie dla raka w straży

Poprzez zbiórkę elektrośmieci chcemy również szerzej rozpropagować problem z którym mierzą się strażacy na co dzień podczas udziału w akcjach ratowniczo – gaśniczych szczególnie podczas niebezpiecznych pożarów. Wtedy to odzież ochronna strażaków narażona jest na na szczególnie trudne warunki dlatego wymaga użycia specjalistycznego sprzętu do usuwania szkodliwych substancji oraz impregnacji.

Tylko prawidłowo przeprowadzone pranie ubrań skutecznie ogranicza ryzyko zachorowań strażaków na nowotwory i pozwala dłużej korzystać z ubrań, zachowując ich właściwości. Niestety dotychczasowy sposób czyszczenia i konserwacji ubrań w zwykłych pralkach AGD jest niewystarczający do usunięcia rakotwórczych substancji zawartych w dymie pożarowym oraz naraża nas na transportowanie ich do domów.

Strażacy zbierają elektrośmieci, aby móc wybudować pralnicę!

Profesjonalna pralnica dedykowana dla straży pożarnej wyposażona jest w programy niedostępne w zwykłych domowych pralkach. Nowe ubrania ochronne koloru piaskowego wymagają określonej procedury czyszczenia i konserwacji. Tylko dedykowana pralnica zapewni odpowiednie procedury prania. Tu nie chodzi o marzenia, ale o realne potrzeby w profilaktyce zdrowotnej!

Zużyte RTV i AGD można dostarczyć w dowolne dni!

W sobotę odbyła się pierwsza zbiórka, natomiast niepotrzebny sprzęty AGD i RTV można przywozić codziennie w dowolnej godzinie na plac OSP Przygłów do odwołania w miejscu oznaczonym jako zbiórka elektrośmieci. Prosimy Was o pomoc, która łączy pozyskanie środków finansowych na pralnicę z dbaniem o środowisko!

Dziękujemy bardzo wszystkim mieszkańcom oraz druhom OSP Bilska Wola za włączenie się do pierwszej akcji oraz dostarczenie znacznej ilości AGD i RTV!

Fot. Marta Rytych