KSRG OSP Przygłów

strażacka pasja strażackie życie

Gaszenie pożarów lasów: ĆWICZENIA 2024

W środę, 3 kwietnia, na terenie wspólnoty leśnej wsi Przygłów odbyły się ćwiczenia dotyczące gaszenia obszarów leśnych w miejscach trudnodostępnych. Ćwiczyli strażacy, służba leśna, sekcje dronowe oraz uczniowie klas mundurowych z Bujen – łącznie blisko 80 osób.

Ćwiczenia zostały poprzedzone zajęciami teoretycznymi, które odbyły się w sali szkoleniowej OSP Przygłów. Oficjalnie rozpoczął je dr Piotr Wojtysiak – Starosta Piotrkowski, który objął patronatem to wydarzenie.

Teoria została podzielona na cztery panele. W pierwszym z nich swoją prezentację przedstawił dh Bartłomiej Kolasiński – naczelnik OSP Przygłów, nakreślając tematykę szkolenia, założenia oraz spostrzeżenia gaszenia obszarów leśnych na przestrzeni kilku ostatnich lat. Następnie o sprzęcie wykorzystywanym podczas gaszenia pożarów lasów, charakterystyce terenów leśnych oraz planie rozwoju mówił starszy strażnik leśny Rafał Taranowski z Nadleśnictwa Piotrków.

DILECTRO i ARPAPOL na ćwiczeniach leśnych

W kolejnych dwóch panelach zaprezentowały się firmy DILECTRO i ARPAPOL. Tą pierwszą reprezentowali Tomasz Kłoczewiak oraz Kamil Plewka, którzy pokazali systemy dronowe wykorzystywane podczas omawianych na zajęciach pożarach. Na koniec zajęć teoretycznych reprezentujący firmę ARPAPOL Daniel Lenartowicz zaprezentował najnowszy sprzęt stosowany w pożarnictwie m.in. prądownice, plecaki do pożarów lasów, węże strażackie czy ubrania ochronne.

Gaszenie pożarów lasów – ćwiczenia służb

Po zajęciach teoretycznych wszyscy udali się na miejsce ćwiczeń praktycznych, które odbyły się przy ulicy Topolowej na terenie wspólnoty leśnej wsi Przygłów. Podczas ćwiczeń wykorzystano pompę szlamową, pompę pływającą oraz dwie małe podręczne pompy gaśnicze z liniami wężowymi W 25 o wydajności 280 l / min. Dodatkowo zostały użyte dwa zbiorniki typu „cebulka” o pojemności 1000 l, zbiornik przenośny o pojemności 2 500 l oraz linie wężowe składające się z odcinków W 75 i W 52. Tym samym pokazano iż taka magistrala wodna jest zupełnie wystarczająca i łatwiejsza w sprawianiu podczas gaszenia omawianych pożarów lasów.

Lokalizacja pożary przy pomocy systemów dronowych

Równolegle sekcja dronowa lokalizowała źródło pożaru oraz prezentowała możliwości programowe swoich systemów. Pożar został szybko wykryty, a przekazane dowódcy koordynaty pożaru pozwoliły na szybkie dotarcie do niego i skuteczną akcję gaśniczą. Operator drona dodatkowo na mapach zaznaczył stanowiska wodne, punkt czerpania wody oraz zlokalizowane dwa ogniska pożaru co pozwoliło na skuteczniejsze określenie taktyki gaszenia oraz kierowania sił i środków.

Założeniem ćwiczeń był również brak możliwości dojazdu samochodów pożarniczych. Jedyna możliwość dotarcia do punktu czerpania wody oraz zlokalizowanego pożaru odbywała się przy pomocy pojazdów typu pickup oraz quada.

Fot.: OSP Strzałków Sławomir Stawski – lokalizacja pożaru, naniesione punkty.

Ćwiczyli strażacy 11 jednostek OSP, Służba Leśna oraz uczniowie klas mundurowych z Bujen

Ćwiczenia udało się zrealizować zgodnie z założeniami. Organizatorem ćwiczeń była jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Przygłowie wspólnie z partnerami tj.: Nadleśnictwem Piotrków oraz Starostwem Powiatowym w Piotrkowie Trybunalskim.

W ćwiczeniach wzięli udział strażacy z jednostek OSP z terenu powiatu piotrkowskiego, radomszczańskiego, łódzkiego – wschodniego oraz powiatu Łódź: OSP Proszenie, OSP Sulejów Podklasztorze, OSP Niewierszyn, OSP Żarnowica Duża, OSP Polichno, OSP Strzałków (GPR), OSP Justynów (GPR), OSP Łódź – Jędrzejów (GPR), OSP Wroników, OSP Uszczyn oraz OSP Przygłów.

Ćwiczyli również uczniowie klas mundurowych z Zespołu Szkół CKZ w Bujnach oraz Służba Leśna Nadleśnictwa Piotrków.