KSRG OSP Przygłów

strażacka pasja strażackie życie

Młodzi strażacy testowali szkolenia w wirtualnej rzeczywistości

W niedzielę 21 stycznia 2024 dzięki firmie EHS VR mogliśmy testować aplikacje VR dedykowane do edukacji dzieci, młodzieży oraz dorosłych z zakresu PPOŻ. Aplikacje, które wspierają działania w edukacji społecznej!

Wirtualną rzeczywistość testowali członkowie naszej Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, którzy pracowali na kilku aplikacjach dotyczących szkolenia z zakresu ochrony przeciwpożarowej.

Każdy z nich mógł testować gogle VR oraz aplikacje dzięki którym można było „przenieść się” do wirtualnej rzeczywistości oraz przejść szkolenie dotyczące obsługi gaśnicy, gaszenia pożaru w kuchni czy ewakuacji. Do testu otrzymaliśmy ponad 20 dedykowanych aplikacji, których tematyka zawiera szeroko rozumianą ochronę przeciwpożarową.

Była to dla naszych młodych strażaków zupełnie nowa i innowacyjna metoda szkolenia połączona z dobrą zabawą, a przy tym w pełni bezpieczna i wykorzystująca najnowszą technologię. Dzięki bezpłatnym testom mogliśmy skorzystać z tej technologii, urozmaicić zbiórkę szkoleniową oraz poznać opinie naszej młodzieży na temat wirtualnej rzeczywistości.

Czym jest technologia VR?

Wirtualna rzeczywistość pozwala na całkowite zanurzenie w przedstawionym świecie. Po założeniu gogli VR obraz ma 360 stopni, to znaczy, że jest widoczny z każdej strony, jak świat rzeczywisty, co pozwala na przedstawienie sytuacji, których normalnie możemy nie doświadczyć np. pożar, zagrożenie życia itp. oraz doświadczyć ich w całkowicie bezpieczny sposób, przez co przygotować się na tego typu zdarzenia w rzeczywistości. – czytamy na stronie firmy EHS VR, która udostępniła nam gogle VR na siedmiodniowe bezpłatne testy.

Szkolenia VR dla OSP, MDP, PSP.

Taką wirtualną rzeczywistość widzieli nasi młodzi strażacy. Na poniższym filmie widać jak działa technologia VR.