KSRG OSP Przygłów

strażacka pasja strażackie życie

Ćwiczenia ratownicze nad Zalewem Cieszanowickim

W niedzielę 16 lutego o godzinie 10 rozpoczęły się ćwiczenia służb ratowniczych nad Zalewem Cieszanowickim zorganizowanym przez jednostkę OSP Rozprza. Ćwiczenia cieszyły się dużym zainteresowaniem mieszkańców. Przedstawiono sposoby ratowania osób na wodzie oraz współpracę służb podczas poszukiwań osób w lesie.

Pierwszy epizod zaprezentowany przez piotrkowski WOPR zakładał podejmowanie topiącej się osoby z wody. Ratownicy przy użyciu skutera wodnego oraz platformy pokazali jak wygląda akcja ratunkowa. Począwszy od przygotowania, zwodowania oraz podjęcia topiącej się osoby.

Drugi epizod zaprezentowany przez strażaków OSP Rozprza dotyczył topiących się wędkarzy, którzy wpadli do wody po przewróceniu się łódki. Strażacy z wykorzystaniem łodzi przystąpili do działań zmierzających do wydobycia wędkarzy z wody oraz udzielenia im pierwszej pomocy.

Skuteczna akcja ratownicza na wodzie

Poszukiwania osoby zaginionej w Rozprzy

Trzecim epizodem było poszukiwanie osoby zaginionej na obszarze leśnym przy zalewie cieszanowickim. Pierwsi do działań przystąpili Policjanci, którzy zebrali niezbędne dane dotyczące osoby oraz zadysponowali niezbędne siły i środki. Na miejsce koncentracji wezwano strażaków z OSP Rozprza i OSP Przygłów, Straż Leśną oraz zespół policyjny z psem tropiącym.

Ratownicy przy wykorzystaniu quadów oraz techniki poszukiwań tzw. tyraliery zaczęli przeczesywać las. Po około 40 minutach udało się namierzyć osobę, która została uwięziona na drzewie. Strażacy wykorzystali metody alpinistyczne do ewakuacji oraz zabezpieczenia osoby. Następnie osoba poszukiwana została przewieziona do miejsca koncentracji oraz przekazana zespołowi ratownictwa medycznego.

Podczas ćwiczeń ratownicy używali aplikacji Szukamy i Ratujemy o której pisaliśmy tutaj.

Uwięziona osoba na drzewie

Ćwiczenia ratownicze Zalew Cieszanowicki

Ćwiczenia miały charakter edukacyjny i pokazywały jak w rzeczywistości przebiega dana akcja. Była to niewątpliwa okazja do doskonalenia organizacji działań ratowniczych oraz współpracy różnych służb, jednak powyższe epizody to nie jedyne „atrakcje” przygotowane przez organizatorów.

Grupa LifeTrip przedstawiła sposoby przetrwania po wpadnięciu do wody oraz jak postępować w dalszych czynnościach, aby przeżyć taki wypadek w zimie. Pokazali m.in.jak łatwo rozpalić ognisko oraz skutecznie się ogrzać.

Leśnicy Nadleśnictwa Piotrków przedstawili natomiast jakie informacje przekazać służbom ratowniczym, które ułatwią lokalizację osób zaginionych w lesie.

Wszyscy przybyli na ćwiczenia mogli obejrzeć strażacki sprzęt, popływać łodzią oraz porozmawiać z funkcjonariuszami wszystkich służb. Organizatorzy przygotowali również dla wszystkich ciepłe napoje oraz kiełbaski z ogniska.

Na zakończenie imprezy odbyło się wspólne morsowanie pod okiem wyspecjalizowanych instruktorów ze szkoły przetrwania oraz ratowników WOPR.

W ćwiczeniach wzięli udział: OSP Rozprza, OSP Przygłów, Policja, Straż Leśna, WOPR Piotrków, LifeTrip – Warszawska Szkoła Przetrwania – Survival & Bushcraft, Centrum monitoringu i ostrzeżeń pogodowych – Bełchatów oraz licznie przybyli mieszkańcy.