KSRG OSP Przygłów

strażacka pasja strażackie życie

Wojewódzki Dzień Strażaka w Maurzycach

5 maja w Skansenie Wsi Łowickiej w Maurzycach odbył się Wojewódzki Dzień Strażaka. Świętowali druhny i druhowie – reprezentanci 22 powiatów z województwa łódzkiego.

Wydarzenie rozpoczęło się Mszą św. w zabytkowym drewnianym kościele, której przewodniczył ordynariusz łowicki biskup Andrzej Dziuba. Koncelebrowali ją kapelani strażaków, w tym wojewódzki ks. Adam Stańdo i diecezji łowickiej ks. Jerzy Modelewski.

W homilii biskup Dziuba nawiązał do postaci patrona strażaków – św. Floriana, który ujął się za prześladowanymi legionistami chrześcijańskimi, za co został skazany na karę śmierci. Zginął w nurtach rzeki Enns 4 maja 304 roku. 

„Dobrze się stało, że św. Florian w Polsce stał się szczególnie bliski strażakom. Jego posługa wyrosła w duchowości troski o drugiego człowieka. Stał się wzorcem dla wspaniałych postaw wielu ludzi. Tak, jak sobie stawiał wymagania, tak stawia je druhnom i druhom rodziny strażackiej” – mówił biskup.

Wojewódzkie Obchody Dnia Strażaka Maurzyce

Po mszy świętej przemaszerowano pod zrekonstruowaną remizę strażacką z 1913 roku, znajdującą się na terenie skansenu, na której odsłonięto tablicę z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Tablicę ufundowali strażacy ochotnicy z województwa łódzkiego. Następnie liczne poczty sztandarowe strażaków przemaszerowały za orkiestrą w kierunku małej sceny pod strzechą.

Na maszt wciągnięto flagę państwową i odegrano hymn. Rozpoczęła się ceremonia uhonorowania jednostek OSP, które działają już 100 lat. Warto dodać, że w roku 1918 na terenie województwa łódzkiego postał0 109 Ochotniczych Straży Pożarnych.

Złoty Znak Związku OSP RP

Wśród 18 odznaczanych straży pożarnych znalazła się przygłowska jednostka. OSP Przygłów została odznaczona Złotym Znakiem Związku OSP RP za wieloletnią, ofiarną działalność w ochronie przeciwpożarowej, dla dobra społeczeństwa i Rzeczypospolitej Polskiej. Złotym Znakiem Związku OSP RP uhonorowano druhów: starostę łowickiego Krzysztofa Figata, Krzysztofa Janiaka z powiatu poddębickiego, Wiesława Prusisza z powiatu pabianickiego, Bogdana Pietrykowskiego z pow. piotrkowskiego – prezesa OSP Przygłów, Jerzego Grzywkę z pow. rawskiego, Marka Stachowiaka z pow. sieradzkiego oraz Bogdana Potakowskiego z pow. zgierskiego.

Medale dla strażaków

Medal honorowy im. Bolesława Chomicza za szczególne zasługi dla rozwoju i umacniania OSP wręczono druhowi Marianowi Zaborowskiego oraz Hieronimowi Sarnowskiemu.

W uroczystościach wzięli udział m.in. marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień oraz Jan Ryś, prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego OSP w Łodzi. Byli też parlamentarzyści i przedstawiciele władz samorządowych szczebla wojewódzkiego, powiatowego i gminnego.

Galeria:

Zdjęcie 1 z 21

 

Fot.: A.Marecka, M.Marecki