KSRG OSP Przygłów

strażacka pasja strażackie życie

Wielkanoc, msza rezurekcyjna

Wielkanoc. Msza rezurekcyjna. Strażacy na mszy

Wielkanoc, Wielka Niedziela, Wielki Dzień– najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie upamiętniające misterium paschalne Jezusa Chrystusa: jego mękę, śmierć i zmartwychwstanie. Obrzędy Wigilii Paschalnej, Wielkiej Nocy par excellence, stanowiącej serce Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego, jak ukazują np. przepisy obrządku rzymskiego, rozpoczynają się w sobotę po zapadnięciu zmroku.

„Nie wolno ich rozpocząć, zanim nie zapadnie noc, a należy je zakończyć przed świtem”

.Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego jest wspominana w ciągu roku liturgicznego poprzez świętowanie niedzieli. Jak się wyraził Jan Paweł II w liście Dies Domini, niedziela jest „paschą tygodnia, podczas której świętujemy zwycięstwo Chrystusa nad grzechem i śmiercią, dopełnienie w Nim dzieła pierwszego stworzenia i początek nowego stworzenia.

Dzień radosny nam dziś nastał! 

Msza rezurekcyjna odprawiona została w naszym kościele parafialnym we Włodzimierzowie o godzinie 6.00 rano. Mszę uświetnili strażacy wraz z pocztami sztandarowymi z Przygłowa, Barkowic, Barkowic Mokrych oraz Koła. Pomimo niesprzyjającej pogody strażacy tradycyjnie przeszli krokiem defiladowym z przygłowskiego placu straży do kościoła.

Strażacy pełnili również wartę przy Grobie Pańskim, która nawiązuje do pilnowania Grobu Chrystusa przez żołnierzy rzymskich.

Galeria:

Zdjęcie 1 z 16

Fot.: K. Skowrońska