KSRG OSP Przygłów

strażacka pasja strażackie życie

Prelekcja historyczna. Dotacja z budżetu Województwa Łódzkiego

W czwartek, 19 października, w nowo powstałym miejscu pamięci przy remizie OSP Przygłów odbyła się prelekcja historyczna. Dotyczyła pamięci o Janie Pawle II oraz lokalnej historii. Powstałe miejsce oraz prelekcja możliwa była dzięki pozyskanej dotacji z Budżetu Województwa Łódzkiego w ramach programu „Moce nadŁódzkie” 2023.

Mieszkańcy wsi Przygłów od wielu lat wnioskowali o zorganizowanie przestrzeni upamiętniającej historię wsi oraz ludzi którzy ją tworzyli. Dzięki dotacji w/w programie udało się stworzyć miejsce pamięci o Janie Pawle II oraz lokalnej historii. W budowę miejsca pamięci oraz jej rozwój zaangażowani są mieszkańcy Przygłowa oraz strażacy Ochotniczej Straży Pożarnej w Przygłowie.

Miejsce realizacji projektu  tj. plac  OSP Przygłów jest nieprzypadkowy. To tutaj funkcjonuje jedyna instytucja publiczna, której historia sięga nieprzerwanie ponad 100 lat. W budynku znajduje się również Izba Tradycji w której znajduje się wiele ciekawych eksponatów strażackich, a sama wystawa na przestrzeni kilku najbliższych lat zostanie poszerzona o eksponaty związane z historią miejscowości. Całość tworzy wspaniałe miejsce do poznania lokalnej historii, przeprowadzania prelekcji dla mieszkańców, przedszkolaków czy uczniów szkoły. Na placu OSP Przygłów odbywa się również wiele ciekawych inicjatyw (pikniki, zawody, pokazy itp.), które przyciągają wielu mieszkańców gminy jak i województwa łódzkiego, a stworzone miejsce pamięci będzie dodatkową atrakcją tych spotkań.

 „Dąb Papieski” w Przygłowie. Żywy pomnik pamięci Jana Pawła II

Początkiem budowy tego miejsca jest wydarzenie z 2008 roku, kiedy to Przygłowscy strażacy posadzili „Dąb Papieski” przy remizie. Posiada on świadectwo pochodzenia oraz certyfikat oznaczony numerem 532. Obok dębu ustawiono pamiątkowy kamień, a na nim tablicę z napisem: „Wadowicki Dąb Pamięci Ojca Świętego Jana Pawła II przekazany przez Burmistrza Wadowic opatrzony certyfikatem nr. 000532 posadzony dnia 25.05.2008 r. przez druhów OSP Przygłów.” „Papieski Dąb” pod opieką przygłowskich strażaków pięknie rośnie od 15 lat. Miejsce zasadzenia stało się wymownym symbolem pontyfikatu Jana Pawła II. To właśnie tutaj, co roku, dokładnie o godz. 21:37 strażacy i mieszkańcy składają kwiaty oraz odpalają znicze, tym samym utrwalając pamięć o Papieżu Polaku. Ciekawostka: Tego typu dąb w 2008 roku przygłowscy strażacy posadzili również przy Kościele Parafialnym we Włodzimierzowie.

Dzięki pozyskanej dotacji z Budżetu Województwa Łódzkiego w ramach programu „Moce nadŁódzkie” w wysokości 25 000,00 zł udało się m.in. stworzyć drewnianą architekturę w postaci wiaty oraz tablic historycznych. Finałem tych działań była czwartkowa prelekcja podczas której zaprezentowano elementy miejsca pamięci oraz wygłoszono rys historyczny. Dla wszystkich przygotowane było również ognisko z kiełbaskami, słodycze oraz ciepłe i zimne napoje.

Prelekcja historyczna w Przygłowie

„Przygłów to jedna z najstarszych miejscowości w gm. Sulejów i jest to jedyna miejscowość w Polsce o takiej nazwie. Pierwsze wzmianki o Przygłowie pojawiły się w dokumentach Klasztoru Cystersów w Sulejowie w roku 1250 oraz w potwierdzeniu posiadłości i przywilejów klasztoru przez księcia Władysława Łokietka w 1308 roku. Cystersi do Sulejowa zostali sprowadzeni przez księcia Kazimierza Sprawiedliwego, który  nadał im na własność wieś Sulejów oraz około 20 okolicznych wsi. Na terenach puszczy nadpilickiej w 1176 r. cystersi umacniali chrześcijaństwo i krzewili nowe sposoby gospodarowania, których umiejętności przywieźli z Francji, skąd pochodzili. Zakon zajmował się uprawą ziemi, hodowlą koni, bydła, świń, bartnictwem, rybołówstwem i łowiectwem bobrów, bardzo licznie żyjących wówczas w rzekach. Wyprawione skórki bobrów były ozdobą strojów magnackich i szlacheckich, toteż stanowiły jeden z ważnych środków płatniczych”. – wygłosił podczas prelekcji Bartłomiej Kolasiński.

„Mieszkańcy Przygłowa głównie zajmowali się uprawą ziemi, a także łowieniem ryb i bobrów w Luciąży. Dziesięcine z łanów folwarcznych pobierał pierwotnie pleban w Sulejowie, którą odkupił w roku 1456 opat klasztoru Mikołaj. Według dokumentów z roku 1552 – 1553 wieś miała 23 osady, 8 łanów (miejsc uprawnych), karczmę i młyn o 3 kołach. W roku 1827 wieś Przygłów posiadająca 34 domy i 247 mieszkańców weszła w skład dóbr rządowych (donacyi) Łęczna” – dodał Kolasiński.

Oprócz ogólnego rysu historycznego o Przygłowie oraz Janie Pawle II podczas prelekcji można było się również zapoznać z legendą pochodzenia nazwy wsi Przygłów oraz jej bardziej naukowych wyjaśnień. Przedstawiono również liczne ciekawostki oraz skany najstarszych dokumentów związanych z miejscowością. Na koniec zebrani goście obejrzeli wspólnie film z obchodów 75 – lecia powstania OSP Przygłów z roku 1993 oraz polski film „Sprawa się rypła”.

Przy budowie miejsca pamięci dużą pomoc wykazały lokalne firmy tj. „Dachy Grześkowiak” oraz „F.U.H. WIKTRANS Paweł Sykus Tartak” oraz Pani Dorota Jankowska- Radna Powiatu Piotrkowskiego, którym serdecznie dziękujemy!

Projekt dofinansowano z Budżetu Województwa Łódzkiegowww.lodzkie.pl