KSRG OSP Przygłów

strażacka pasja strażackie życie

Pierwsze Wojewódzkie Zawody Sikawek Konnych i Przenośnych za nami – pełna relacja

„Tradycja Strażacka Regionu. Wojewódzkie Zawody Sikawek Konnych i Przenośnych” – pod taką nazwą odbyły się zawody „retro” w Przygłowie, podczas których, wystąpiło łącznie 25 drużyn w tym, aż 6 z OSP Przygłów!

Zawody odbyły się w niedzielę, 9 lipca, na boisku sportowym klubu LKS Luciąża Przygłów (stadion na ulicy Topolowej). Rozpoczęły się przemarszem drużyn spod remizy OSP Przygłów właśnie na to boisko.

Witamy serdecznie na Pierwszych Wojewódzkich Zawodach Sikawek Konnych i Przenośnych. Cieszy mnie, że wspólnie możemy podtrzymywać tradycje pożarnicze oraz pokazać publiczności na jakim sprzęcie oraz w jaki sposób dawniej gaszono pożary. Dziś możemy zobaczyć tutaj stroje z epoki oraz sprzęt zabytkowy, który dzięki Waszej ogromnej pracy jest w pełni sprawny i gotowy do pokazów – odczytał dh Bartłomiej Kolasiński, naczelnik OSP Przygłów.

„Zawody retro sikawek konnych i przenośnych organizujemy już nieprzerwanie od kilkunastu lat jako jedyni w województwie łódzkim. Raz bywało lepiej, raz gorzej, jednak przy wsparciu władz samorządowych corocznie udawało nam się je zorganizować, a przez to kultywować tradycje pożarnicze. Cieszy nas, że po raz pierwszy w randze wojewódzkiej tego typu zawody zorganizowanie są w Przygłowie, miejscowości której początki sięgają roku 1250” – dodał naczelnik.

Oficjalnego otwarcia zawodów dokonali zaproszeni goście wraz z prezesem OSP Przygłów druhem Bogdanem Pietrykowskim. Wśród zaproszonych znaleźli się:

 • Zbigniew Ziemba – Wicemarszałek Województwa Łódzkiego,
 • Grzegorz Lorek – Poseł na Sejm RP,
 • Antoni Macierewicz – Poseł na Sejm RP,
 • Dariusz Magacz – Wicestarosta Powiatu Piotrkowskiego,
 • Ireneusz Czerwiński – Sekretarz Powiatu Piotrkowskiego,
 • st. bryg. Paweł Dela – Komendant Miejski PSP w Piotrkowie Trybunalskim,
 • dh Tadeusz Karcz – Prezes Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP woj. łódzkiego,
 • dh Sławomir Szczur – Prezes Oddziału Gminnego ZOSP RP w Sulejowie,
 • Wojciech Ostrowski – Burmistrz Sulejowa.

Patronat:

Zawody zostały objęte honorowym patronatem Grzegorza Shreibera – Marszałka Województwa Łódzkiego, Piotra Wojtysiaka – Starosty Powiatu Piotrkowskiego, Grzegorza Lorka – Posła na Sejm RP oraz Wojciecha Ostrowskiego – Burmistrza Sulejowa.

Po oficjalnym otwarciu zawodów przyszedł czas na wylosowanie kolejności startów oraz naradę z sędziami. Po wszystkich ustaleniach rozpoczęły się pierwsze biegi. Na początek wystąpiły drużyny dziecięce, młodzieżowe, żeńskie, a na końcu męskie w kategoriach sikawek konnych i przenośnych.

Tor dla każdej drużyny nieco się różnił jednak najważniejszy element czyli podawanie wody za pomocą ponad stuletnich pomp ręcznych (sikawek) pozostawał taki sam dla wszystkich. W kategorii męskiej dodatkowo widowiskowe było cięcie drewnianego kloca, które imitowało przygotowanie klina pod koła wozu konnego.

Wyniki I Wojewódzkich Zawodów Sikawek Konnych i Przenośnych:

1. Dziecięce Drużyny Pożarnicze (3 – 9 lat):

W tej kategorii obie drużyny zostały uznane za zwycięzców i otrzymały nagrody, puchary oraz dyplomy za podtrzymywanie tradycji pożarniczych oraz wykonanie wymagającego toru.

Wystąpiły drużyny z DDP Przygłów i DDP Barkowice Mokre.

2. Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze (10 – 16lat)

W tej kategorii również wszystkie drużyny zostały uznane za zwycięzców i otrzymały nagrody, puchary oraz dyplomy za podtrzymywanie tradycji pożarniczych oraz wykonanie wymagającego toru.

Wystąpiły drużyny:

MDP Przygłów chłopcy – „drużyna Adama”,
MDP Przygłów chłopcy – „drużyna Kacpra”,
MDP Przygłów dziewczęta – „drużyna Agaty”,
MDP Żarnowica,
MDP Łazy Dąbrowa,
MDP Koło,
MDP Barkowice,
MDP Witów,
MDP Sulejów – Podklasztorze,
MDP Barkowice – Mokre.

3. Kategoria żeńska – sikawki przenośne:

1. OSP Przygłów

4. Kategoria żeńska – sikawki konne

1. OSP Łazy Dąbrowa
2. OSP Żarnowica

5. Kategoria męska – sikawki konne

1. OSP Błogie
2. OSP Przygłów
3. OSP Uszczyn
4. OSP Łazy Dąbrowa
5.OSP Barkowice Mokre

6. Kategoria męska – sikawki przenośne

1. OSP Kałek
2. OSP Żarnowica
3. OSP Niewierszyn
4. OSP Koło

Wszystkie drużyny otrzymały nagrody, dyplomy oraz puchary imienne:

 • Puchar Marszałka Województwa Łódzkiego Pana Grzegorza Schreibera,
 • Puchar Wicemarszałka Województwa Łódzkiego Pana Zbigniewa Ziemby,
 • Puchar Posła Ziemi Piotrkowskiej Pana Grzegorza Lorka,
 • Puchar Starosty Piotrkowskiego Pana Piotra Wojtysiaka,
 • Puchar Radnej Powiatu Piotrkowskiego Pani Doroty Jankowskiej,
 • Puchar dh. Tadeusza Karcza – Prezesa Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP woj. łódzkiego,
 • Puchar Burmistrza Sulejowa Pana Wojciecha Ostrowskiego.

Dodatkowo zwycięskie drużyny otrzymały pamiątkowe medale! Firma Jan Olbracht z Piotrkowa również przygotowała nagrody niespodzianki dla wszystkich występujących drużyn!

Odznaczenia MDP

Podczas zawodów odznaczeni zostali członkowie Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych z terenu gminy Sulejów, którzy w ostatnim czasie ukończyli 10 dniowy obóz wypoczynkowo – szkoleniowy.

Oficjalnego wręczenia odznak dokonał dh Tadeusz Karcz – Prezes Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP woj. łódzkiego wraz z zaproszonymi gośćmi. Wśród odznaczonych znaleźli się członkowie drużyn:

MDP Przygłów,
MDP Barkowice,
MDP Koło,
MDP Sulejów Podklasztorze,
MDP Witów.

Niedzielnym zmaganiom przyglądało się wielu mieszkańców Przygłowa i okolic, którzy dopingowali swoje drużyny. Mieli do dyspozycji ogródek gastronomiczny, darmowe dmuchańce, popcorn, watę cukrową, smakołyki KGW Nowa Wieś oraz wspaniały występ Zespołu Ludowego Ziemi Piotrkowskiej Piotrkowianie!

Wydarzenie to możliwe było dzięki pozyskanym funduszom z Budżetu Województwa Łódzkiego w ramach programu „Kulturalnie, regionalnie”, budżetu Powiatu Piotrkowskiego, budżetu gminy Sulejów oraz środkom własnym jednostki OSP Przygłów, która była gospodarzem tych wspaniałych historycznych zmagań.

Muzyczną oprawę naszego wydarzenia zapewnili DJ Artur Pasieczyński oraz DJ Brothers! Dziękujemy wszystkim za przybycie, wspaniałe występy, pomoc w organizacji zawodów oraz podtrzymywanie tradycji pożarniczych!