KSRG OSP Przygłów

strażacka pasja strażackie życie

Nie wypalaj traw, nie zabijaj!

W Polsce w 2018 roku odnotowano 149 434 pożarów, wśród których były 48 767pożary traw na łąkach i nieużytkach rolnych, co stanowiło ok 33% wszystkich pożarów w Polsce. Wypalanie traw zabija zwierzęta, rośliny oraz jest bardzo niebezpieczny dla strażaków, którzy takie pożary gaszą.

W 2018 roku podczas akcji ratowniczych związanych z gaszeniem pożarów traw zużyto 123 153 186 litrów wody, co odpowiada pojemności 32,8 basenów olimpijskich. Pożary traw na nieużytkach, z uwagi na ich charakter i zazwyczaj duże rozmiary, angażują dużą liczbę strażaków i zasobów ratowniczych.

Każda tego typu interwencja to poważny wydatek finansowy. Strażacy, zaangażowani w gaszenie pożarów traw na łąkach i nieużytkach, w tym samym czasie mogą być potrzebni do ratowania życia, zdrowia i mienia ludzkiego w innym miejscu. Może się zdarzyć, że przez lekkomyślność ludzi związaną z wypalaniem traw, nie dojadą na czas tam, gdzie są bardzo potrzebni.

Niestety pomimo prowadzenia ogólnopolskich kampanii proceder ten powtarza się co roku i sieje poważne zagrożenie dla życia natury.

Strażacy OSP Przygłów apelują: STOP WYPALANIU TRAW! To my ryzykujemy własne życie przywracając życie NATURY!

7 zdarzeń, 47 samochodów, a w nich 122 strażaków i niestety… 48 ha spalonych traw i nieużytków rolnych. To bilans wyłącznie wczorajszego dnia podczas, którego strażacy z KM PSP w Łodzi oraz łódzkich OSP zmagali się z pożarami traw i nieużytków rolnych na terenie naszego miasta. Tylko w tym roku łódzcy strażacy interweniowali już w takich przypadkach 26 razy. – czytamy na facebookowym profilu Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi.

Takich sytuacji w Polsce w ostatnich dniach było znacznie więcej i pomimo niesprzyjającej pogody i silnego wiatru powstają pożary traw i nieużytków. Pożary spowodowane działaniem człowieka, który niszczy własne środowisko naturalne…

źródła:http://www.stoppozaromtraw.pl/ Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi

zdjęcia: Marta Rytych Fotografia