KSRG OSP Przygłów

strażacka pasja strażackie życie

Nie dla czadu! Obudź czujność!

Niedługo rozpocznie się sezon grzewczy. Przed nim należy skontrolować urządzenia grzewcze oraz kominy dymowe i wentylacyjne. Warto doposażyć się w czujki czadu, ale również w zależności od zainstalowanych urządzeń czujki wykrywające gaz: ziemny, propan, butan lub ich mieszanki.

W ostatnich latach zauważalny jest wzrost montażu urządzeń gazowych w budownictwie jednorodzinnym. Z racji braku dostępu do gazu ziemnego na terenie takich miejscowości jak Przygłów czy Włodzimierzów stosowane są butle naziemne lub podziemne magazynujące gaz płynny. Z pewnością dużym wyznacznikiem montażu takich zestawów jest wygoda i bezobsługowość.

Niestety czasem usypia to naszą czujność. Należy pamiętać, iż montaż kotła na gaz płynny (głównie propan) możliwy jest jedynie w kotłowni, której poziom podłogi znajduje się powyżej poziomu gruntu! Ma to istotne znaczenie, gdyż gaz płynny jest cięższy od powietrza i w przypadku awarii będzie zbierał się przy podłodze. Tu należy przypomnieć, że konieczne jest wykonanie otworu wentylacyjnego równo z poziomem podłogi, aby ewentualny ulatniający się gaz wydostał się na zewnątrz.

Pamiętaj! Wezwij kominiarza, który przeprowadzi kontrolę przewodów kominowych:

  • Skontroluj urządzenia grzewcze (wezwij serwisanta, stosuj się do zaleceń producenta),
  • Stosuj czujki: czadu, gazu ziemnego, propan, butan lub ich mieszanek.