KSRG OSP Przygłów

strażacka pasja strażackie życie

Łódzkie: Telefonów pod 998 nie będą odbierali strażacy. Zmiany od września

Łódzkie: Na przełomie miesiąca wrzesień i październik planowane jest przeniesienie numeru alarmowego 998 do Centrum Powiadamiania ratunkowego 112. Zmiany mają związek z ustawą o systemie powiadamiania ratunkowego. Numer będzie nadal aktywny, zmieni się jednak miejsce odbioru zgłoszeń.

Po zmianach dzwoniąc pod numer alarmowy 998 nie dodzwonimy się już do Stanowiska Kierowania Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Piotrkowie Trybunalskim (w przypadku powiatu piotrkowskiego) tylko do Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Łodzi. Numer 998 będzie dalej funkcjonował, jednak połączy nas z numerem 112. Dyspozytor CPR, który odbierze zgłoszenie, przekaże je do PSP jeśli charakter zdarzenia będzie tego wymagał. W ocenie resortu, pozwoli to na podejmowanie szybszych i jeszcze skuteczniejszych działań.

Zmiany numeru 998

W 2021 r. w dwóch województwach odbyły się  pilotażowe wdrożenia tj. w województwie podlaskim w dn. 1 – 5 lutego oraz w województwie lubelskim w dn. 8 – 15 lutego. Przełączenie obejmowało 24 stanowiska kierowania PSP, które przyjmowały zgłoszenia na nr tel. 998 z 331 gmin. W proces weryfikacji prawidłowości przełączeń zaangażowanych było 436 osób zarówno z Państwowej Straży Pożarnej jak i Ochotniczych Straży Pożarnych.

W trakcie przełączania pilotażowego w województwach podlaskim i lubelskim, nie odnotowano żadnych poważnych problemów. Przełączanie odbioru numeru 998 do CPR w pozostałych województwach będzie więc następować sukcesywnie do końca 2021 roku według poniższego harmonogramu: podkarpackie i małopolskie (kwiecień); świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie (maj); mazowieckie (maj/czerwiec); pomorskie i kujawsko – pomorskie (czerwiec); łódzkie, śląskie, opolskie (wrzesień); dolnośląskie (wrzesień/październik); lubuskie i wielkopolskie (październik); zachodniopomorskie (październik/listopad).– czytamy na portalu gov.pl

Co ma na celu zmiana?

Dzwoniąc na numer 998, połączymy się z Centrum Powiadamiana Ratunkowego, czyli numerem 112. Tam będziemy mogli przekazać swoje zgłoszenie, a operatorzy CPR przekażą je strażakom, policjantom czy innym służbom, które powinny interweniować. Pozwoli to na jednoczesne poinformowanie o zdarzeniu wszystkie odpowiednie służby, co jest bardzo istotne w przypadku np. wypadków drogowych.

Numer alarmowy 998 będzie drugim numerem alarmowym, przekierowanym do obsługi przez Centrum Powiadamiania Ratunkowego. W 2018 r. został przekierowany numer alarmowy 997, a na rok 2024 planowane jest przekierowanie numeru alarmowego 999 i zakończenie koncentracji numerów alarmowych w Polsce.