KSRG OSP Przygłów

strażacka pasja strażackie życie

Moce nadŁódzkie [2023] rozstrzygnięte! Nasza jednostka z dofinansowaniem

Zarząd Województwa Łódzkiego rozstrzygnął nabór ofert w ramach Wojewódzkiego Programu „Moce nadŁódzkie”- edycja 2023. Dziś pojawiła się lista z podmiotami, którym przyznano dotacje, a wśród nich nasza jednostka!

Konkurs skierowany był do organizacji pozarządowych, których pomysły ofertowe miały na celu aktywizowanie mieszkańców regionu. W ramach programu złożono 129 ofert z których 69 zostanie zrealizowanych.

Wśród podmiotów, które otrzymały dotację, znalazła się nasza jednostka. Otrzymaliśmy grant w wysokości 25 000,00 zł na realizację zadania pt. „Dąb Papieski” w Przygłowie. Żywy pomnik pamięci Jana Pawła II. Pełna lista podmiotów znajduje się pod tym linkiem.

Moce nadŁódzkie rozstrzygnięte! Kilka słów o naszym projekcie

Projekt przewiduje zorganizowanie wokół dębu „papieskiego” miejsca pamięci, wystaw, działań kulturalnych, prelekcji których motywem przewodnim będzie upowszechnienie wiedzy historycznej o naszej miejscowości, oraz głębokiego szacunku dla papieża Polaka. W ramach projektu zaplanowano wykonanie drewnianej wiaty w której to będziemy przeprowadzać prelekcję o Papieżu Polaku oraz historii Przygłowa i jednostki; tablice informacyjne (w oparciu o drewniane stelaże w których będzie możliwa wymiana tablic w zależności od tematyki wystawy).

Na drewnianej architekturze zostaną uwiecznione informacje dotyczące m.in.: powstania miejscowości oraz jej nazwy (od 1250 roku), nadania libertacji po ogromnym pożarze, historii najstarszej kapliczki, obecności 25 pułku piechoty posiadającego tutaj swój obóz ćwiczebny, powstania jednostki OSP, historii związanej z kolejką wąskotorową, wspomnień z restauracji „Sielanka”, umocnień z czasów II wojny światowej czy informacji o sadzeniu papieskiego dębu. Na tablicach znajdą się najciekawsze i najstarsze zdjęcia oraz dokumenty Przygłowa.

Serdecznie dziękujemy Zarządowi Województwa Łódzkiego za przyznaną dotację oraz Pani Dorocie Jankowskiej – Radnej Powiatu Piotrkowskiego za udzielone wsparcie podczas ubiegania się o dotację.