KSRG OSP Przygłów

strażacka pasja strażackie życie

Minuta dla bohaterów

Nasza jednostka przyłączyła się do inicjatywy portalu remiza.pl, aby oddać hołd poległym strażakom z JRG 1 Białystok. Zaapelowali oni do wszystkich jednostek PSP i OSP o włączenie syren alarmowych oraz sygnalizacji świetlnych na wozach bojowych. W inicjatywę włączyło się wiele jednostek, 26 maja o godzinie 19 syreny rozległy się również w Przygłowie. Ma to związek z pożarem magazynu przy ulicy Dojnowskiej w Białymstoku, gdzie zginęli dwaj strażacy Państwowej Straży Pożarnej.

Na portalu remiza.pl czytamy: Do zdarzenia doszło w trakcie rozpoznania.

– Weszli na piętro po stalowych schodach, dostali się na podest i później schodami zeszli niżej. Podczas pożaru jest wysoka temperatura, duże zadymienie, ograniczona widoczność. Prawdopodobnie nie wiedzieli, że znajdują się na części sufitu podwieszanego, którego w takim budynku magazynowym nie powinno być. Sufit pod nimi się zawalił. Jeden ze strażaków spadł i zginął. Drugi nie zdołał się wydostać i również zginął – powiedział Komendant Główny PSP gen. bryg. Leszek Suski.

Zginął młodszy ratownik-kierowca lat 29 oraz młodszy ratownik lat 26, obaj w stopniu sekcyjnego z kilkuletnim stażem służby, pełnili służbę w Jednostce Ratowniczo – Gaśniczej nr 1 w Białymstoku. Jeden z nich osierocił kilkumiesięczne dziecko i zostawił żonę, drugi w ciągu najbliższego miesiąca miał zostać ojcem.

To pierwszy przypadek śmierci w trakcie działań ratowniczo-gaśniczych strażaków Państwowej Straży Pożarnej w województwie podlaskim. W 2013 roku podczas próby ratowania osoby, która wpadła do studni w miejscowości Jankielówka swoje życie oddało dwóch druhów ochotników z OSP Raczki. W skali kraju w latach 1992-2016 w trakcie akcji ratowniczo-gaśniczych zginęło 17 strażaków Państwowej Straży Pożarnej.

Komendant Główny PSP gen. brygadier Leszek Suski powołał komisję, która jeszcze w dniu pożaru podjęła pracę nad zebraniem wszelkich dostępnych informacji o przebiegu zdarzenia i ich szczegółowym przeanalizowaniu. Po zakończeniu prac komisji zostanie przedstawiony raport, na jej czele staną zastępca komendanta głównego PSP st. bryg. Tadeusz Jopek.  Okoliczności i przyczyny powstania pożaru bada prokuratura oraz Policja.

W związku z tym tragicznym zdarzeniem odwołane zostały zaplanowane na sobotę i poniedziałek Powiatowe Obchody Dnia Strażaka w Łomży i Wysokiem Mazowieckiem.

 

Galeria:

Zdjęcie 1 z 2

 

źródło: https://remiza.com.pl/odeszli-na-wieczna-sluzbe/

fot.: Aneta Kolasińska