Każdego roku 11 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Numeru Alarmowego 112. Jego głównym zadaniem jest popularyzacja wiedzy na temat prawidłowego korzystania z tego numeru.
Numer alarmowy 112, to system powiadamiania ratunkowego, funkcjonujący na terenie Polski, który składa się z 17 centrów powiadamiania ratunkowego – po jednym w każdym mieście wojewódzkim oraz w Radomiu.
W 2021 roku rozpoczęło się przełączenie numeru alarmowego 998 do 112. Oznacza to, że dzwoniąc na numer alarmowy 998 zostaniemy połączeni z operatorem CPR, który przyjmie zgłoszenie i przekaże je do właściwej jednostki Państwowej Straży Pożarnej oraz innych służb, jeśli będzie taka potrzeba.
Numer alarmowy 112
Należy podkreślić, iż korzystać z numeru alarmowego „112” możemy wyłącznie w sytuacjach kryzysowych. Pod tym numerem przyjmowane są wszystkie zgłoszenia w których niezbędna jest pomoc Policji, Państwowej Straży Pożarnej lub Państwowego Ratownictwa Medycznego i gdy wymagane są natychmiastowe działania tych służb. Dzwoniąc pod numer alarmowy „112” bez potrzeby i uzasadnienia, możemy zablokować linię telefoniczną osobie, która właśnie w tej chwili może potrzebować natychmiastowej pomocy
Aplikacja mobilna Alarm112
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji uruchomiło aplikację mobilną Alarm112 do wysyłania zgłoszeń alarmowych do Centrum Powiadamiana Ratunkowego.
Aplikacja mobilna Alarm112 umożliwia w sytuacji zagrożenia życia, zdrowia, mienia, środowiska, bezpieczeństwa i porządku publicznego przekazanie zgłoszenia alarmowego do Centrum Powiadamiania Ratunkowego, przez osoby, które nie mogą wykonać połączenia głosowego, w szczególności osoby głuche i niedosłyszące. W Alarm112 możliwe jest poprzez wybór odpowiednich piktogramów określenie rodzaju i miejsca zdarzenia oraz wskazanie służby, której pomoc jest konieczna.
Czytaj więcej:
Zapraszamy na „Mikołajki” w naszej remizie!
Akcja oddawania krwi w szkole podstawowej
Święto Odzyskania Niepodległości – wyjątkowa strażacka oprawa