KSRG OSP Przygłów

strażacka pasja strażackie życie

Jerzy Fuchs – malarz, który podczas II wojny światowej ukrywał się w Przygłowie

Jerzy Fuchs (urodzony ok. 1920 w Gdańsku, zm. 1942 w Treblince) – polski malarz żydowskiego pochodzenia.

Po ukończeniu szkoły średniej wyjechał do Paryża, gdzie studiował w Ecole des Beaux-Arts. Po powrocie do Polski nadal malował. W czasie rozpoczęcia II wojny światowej przebywał w Przygłowie. To tutaj powstało jego słynne dzieło Żydzi w kolejce po posiłek w Przygłowie (1942).

Niestety niedokończone płótno jest prawdopodobnie jedynym ocalałym jego obrazem. Zostało przywiezione po wojnie do Izraela. Obraz ten przedstawia biednie ubranych Żydów, stojących w kolejce po żywność. W 1942 znalazł się w getcie skąd transportem został wywieziony do obozu zagłady w Treblince, gdzie zginął.

Zastanawiające jest czy Jerzy Fuchs pozostawił po sobie jeszcze jakieś dzieła. Możliwe jest, że w którymś z naszych przygłowskich domów wisi jeszcze obraz podpisany przez samego malarza. To tutaj się ukrywał, a być może dzięki malowaniu udawało mu się przeżyć? Informacji o nim samym jest niewiele, a historia niewątpliwie została uwieczniona na płótnie…

Żydzi w Przygłowie

Historia żydów w Przygłowie nie doczekała się jak dotąd szerszego opracowania. Wiadomo, że podczas spisu powszechnego w 1921 roku żydowskie pochodzenie zadeklarowało pięćdziesięciu mieszkańców tej miejscowości. Jak podaje „The Encyclopedia of Jewish life before and during the Holocaust”, w dniach 13-21 października 1942 roku naziści deportowali miejscową ludność żydowską do obozu w Treblince.