KSRG OSP Przygłów

strażacka pasja strażackie życie

Projekt odbudowy drewnianego młyna wodnego we wsi Przygłów 1901 rok

Szukając informacji o naszych przodkach jak i samej miejscowości Przygłów, można natrafić na prawdziwe perełki. W państwowych archiwach przechowywane są prawdziwe skarby z dorobku ludzkości – są wśród nich m.in. bezcenne dokumenty, rejestry, raporty, rękopisy czy zbiory dzieł wybitnych twórców. Poszukiwania są bardzo fascynujące i przybliżają nas do lat życia naszych poprzedników.

Jeszcze nie tak dawno można było podziwiać młyn wodny w Przygłowie, który niestety uległ spaleniu. Młyn, który w ostatnich latach istnienia stawał się być nieznaczący, można powiedzieć „nieobecny” w naszej miejscowości. Aktualnie młyn to już historia, choć w rzece Luciąży można znaleźć jeszcze ślady świadczące o jego istnieniu. Dziś przedstawiamy dokument odbudowy drewnianego młyna wodnego we wsi Przygłów z 1901 roku.

Oryginalny tytuł dokumentu to Proekt˝ otstrojki derevânnoj vodânoj mel´nicy v˝ der[evne] Pržiglov˝ gm[iny] Lenčno Petrokovskago uězda. Przetłumaczony z języka rosyjskiego oznacza Projekt odbudowy drewnianego młyna wodnego we wsi Przygłów w gminie Łęczno w powiecie piotrkowskim. Zawartość dokumentu to: Fasada, przekrój, rzuty, plan sytuacyjny, plan orientacyjny. Może znajdzie się osoba, która podejmie się tłumaczenia dokumentu? Byłoby to dopełnienie kolejnej fascynującej przygłowskiej historii.

W poniższej galerii znajdują się również plany przygłowskiej osady młynarskiej z 1926 roku odnalezione w piotrkowskim archiwum.

Zdjęcie główne: Piotr Misztela (Młyn wodny w Przygłowie)