KSRG OSP Przygłów

strażacka pasja strażackie życie

Ćwiczenia na lodzie w Sulejowie

3 lutego 2019 roku na terenie sulejowskich wapienników odbyły się ćwiczenia z zakresu ratownictwa wodnego na zamarzniętych akwenach. Ćwiczenia zostały zorganizowane z inicjatywy Komendanta Miejskiego Oddziału Miejsko – Gminnego ZOSP RP w Sulejowie – dh Janusza Błaszczyńskiego. W manewrach udział wzięli ratownicy z jednostek z terenu gminy Sulejów tj.: OSP Przygłów (3x), OSP Sulejów (2x), OSP Krzewiny (1x), OSP Barkowice Mokre, OSP Kurnędz, OSP Sulejów Podklasztorze.

Strażacy ćwiczyli ratowanie tonących osób z przerębli. Byłą to doskonała okazja, aby jednostki nie posiadające specjalistycznego sprzętu przećwiczyły inne techniki podejmowania osób tonących z zimnej i skutej lodem wody. Wykorzystywano m.in. drabiny, liny, koła ratunkowe oraz wszystko to co posiadają strażacy na wozach bojowych mogące uratować ludzkie życie w jak najkrótszym czasie.

Były to pierwsze tego typu  ćwiczenia w tym roku. Ostatnio podobne szkolenie odbyło się w 2017 roku Sulejowie przy ul. Rycerskiej (tzw. Brzózki) na zbiorniku Zalewu Sulejowskiego. W naszym powiecie większość akwenów jest zamarznięta i pomimo wielu ostrzeżeń nie brakuje na nich śmiałków i amatorów dzikich ślizgawek. Strażacy w tej kwestii apelują o rozwagę i rozsądek.

Z naszej jednostki udział w szkoleniu wzięło udział 15 ratowników.

Fot.: Marta Rytych Fotografia