KSRG OSP Przygłów

strażacka pasja strażackie życie

Szkolenie z zakresu działań w pożarach wewnętrznych CFBT

W dniu 7 lipca w Ochotniczej Straży Pożarnej w Moszczenicy zostały zorganizowane specjalistyczne szkolenia dla strażaków z zakresu gaszenia pożarów wewnętrznych.

Za całokształt szkolenia odpowiadała firma OLC Fire, a strażaków szkolili instruktorzy: Tomasz Dettlaff, Raf Antosik i Dariusz Olcen. W szkoleniu udział wzięli strażacy z jednostek z OSP Moszczenica, OSP Baby oraz OSP Przygłów.

Szkolenie rozpoczęło się od teorii, gdzie druhowie poznali m.in. właściwości dymu, odpowiedniego rozpoznania pożaru i zasady bezpiecznego działania w strefie pożarowej jak i po wyjściu z niej.

Instruktorzy przekazali wiedzę, którą strażacy będą wykorzystywać podczas gaszenia pożarów wewnętrznych, aby umiejętnie posługiwali się prądami wody oraz wiedzieli jak rozpoznać zagrożenia.

Po części teoretycznej rozpoczęto naukę czytania dymu, obserwacji zjawisk pożarowych takich jak rozgorzenie i backdraft w małej skali na domkach wykonanych przez druhów OSP w Moszczenicy.

Przed wejściem do kontenera ogniowego uczestnicy uczyli się operowania prądami gaśniczymi i współdziałania w tzw. rocie (dwóch strażaków).

Ostatnią ważną częścią szkolenia było działanie w komorze ogniowej. W środku panowała temperatura ponad 600 stopni Celsjusza, a także bardzo silne zadymienie. Strażacy uczyli się panowania nad pożarem i obserwowali zjawiska wcześniej przedstawiane na wykładach.

W powiecie piotrkowskim tego typu szkolenie odbyło się po raz drugi. Pierwsi byli strażacy OSP Przygłów, którzy zorganizowali takie szkolenie wraz z Bartoszem Klichem.

Fot.: Marta Rytych