35 lat od wybuchu reaktora w Czarnobylu

Dziś mija dokładnie 35 lat od wybuchu reaktora w Czarnobylu – największej katastrofy przemysłowej XX wieku. Katastrofa w elektrowni atomowej w Czarnobylu miała miejsce 26 kwietnia 1986 roku o godzinie 1:23. W czwartym reaktorze nastąpił wybuch wodoru.

W efekcie do atmosfery wydostało się blisko 50 ton paliwa jądrowego, blisko 70 ton zostało wyrzucone z działek peryferyjnych do Sali (ogółem było 180 ton paliwa). Podczas eksplozji wysadziło w górę ważącą 3 tysiące ton pokrywę rdzenia reaktora. Powietrze, które dostało się do środka, spowodowało wybuch ogromnego, niemającego odpowiednika nigdzie na świecie pożaru. Jego gaszenie wymagało wysokich umiejętności, nadludzkich wręcz wysiłków, a przede wszystkim heroizmu. Takim heroizmem wykazali się ukraińscy strażacy. Ogień gasiło 115 strażaków przez 17 godzin.

35 lat od wybuchu w Czarnobylu

źródło: mozberd.com.ua