KSRG OSP Przygłów

strażacka pasja strażackie życie

Dziś mija 2 lata od wielkiego pożaru lasu w gminie Żarnów

Nasi strażacy brali udział w akcji gaszenia ogromnego pożaru lasu na terenie gminy Żarnów – dziś mijają dokładnie dwa lata od jego wybuchu. Zadysponowani zostaliśmy 23 kwietnia 2019 roku o godz.16.50 i działaliśmy do godziny 12:00 w nocy. Paliło się poszycie leśne i nieużytki na powierzchni ponad 80 hektarów. Ogień początkowo gasiły 22 jednostki OSP i PSP, około 120 strażaków i leśników oraz trzy dromadery z Piotrkowa.

Ogień pojawił się nagle przy trakcji kolejowej w Siedlowie i błyskawicznie rozprzestrzeniał swój zasięg. W kulminacyjnym momencie w akcji gaśniczej brało udział 36 zastępów straży pożarnej, 3 samoloty gaśnicze typu Dromader oraz pracownicy służby leśnej. Żywioł zniszczył około 10 ha użytków zielonych i 70 ha lasów, w tym ponad 50 ha administrowanych przez Nadleśnictwo Opoczno. Był to największy pożar lasu w 2019 roku.

Około 80 ha – taką powierzchnię strawił ogień… Żadne zdjęcie nie oddaje ogromu tragedii, jaką została dotknięta gmina Żarnów, a wraz z nią lasy Nadleśnictwa Opoczno… Oczywiście straty przyrodnicze nie są mierzalne w żaden sposób, a skutki pożaru będą odczuwane przez lata. Skala zniszczeń przeraża. – czytamy na profilu facebookowym Nadleśnictwa Opoczno.

źródło: Nadleśnictwo Opoczno / facebook

Wielki pożar lasu w gminie Żarnów [ZDJĘCIA]

Poniżej wstawiamy filmik i zdjęcia z tego pożaru, ku przestrodze. Pamiętajcie las płonie szybko natomiast rośnie latami…