KSRG OSP Przygłów

strażacka pasja strażackie życie

Strażacy ćwiczyli wycinkę drzew niebezpiecznych

W sobotę, 11 grudnia, na terenie Nadleśnictwa Piotrków strażacy ćwiczyli techniki wycinki drzew niebezpiecznych. Pod okiem profesjonalnego pilarza doskonalili sposoby bezpiecznego usuwania zagrażających drzew. W ćwiczeniach wzięli udział strażacy z OSP Przygłów, OSP Sulejów – Podklasztorze oraz OSP Moszczenica.

Ćwiczenia poprzedzone był szkoleniem teoretycznym dotyczącym bezpiecznej obsługi pił, wycinki drzew oraz zasadom bezpieczeństwa jakie panują na powierzchni wycinki. Szkolenie to przeprowadził Marek Bałecki – Leśniczy leśnictwa Meszcze.

Następnie strażacy pod okiem pilarza Mirosława Ostalczyka ćwiczyli techniki wycinki drzew niebezpiecznych. Głównie były to drzewa oparte o siebie i pochylone z którymi strażacy najczęściej spotykają się podczas wiatrołomów. Pracownicy leśni przekazali strażakom wiele nieocenionych uwag z praktycznego punktu. Duży nacisk szkoleniowcy kładli na na zasady bezpiecznego usuwania drzew i obsługi pilarki.

Niewątpliwie zajęcia okazały się bardzo przydatne zwłaszcza, że w ostatnich czasach wzrasta ilość nawałnic i związanych z nimi interwencji przy powalonych drzewach. Serdeczne podziękowania kierujemy do Nadleśnictwa Piotrków, Marka Bałeckiego – leśniczego Leśnictwa Meszcze, Mirosława Ostalczyka – pracownika leśnego oraz firmie Tree Company – Zakład Usług Leśnych.

Organizatorem ćwiczeń była Ochotnicza Straż Pożarna w Przygłowie.