KSRG OSP Przygłów

strażacka pasja strażackie życie

Ostrzeżenie meteorologiczne – mocno powieje w powiecie piotrkowskim!

W nocy z niedzieli na poniedziałek prognozowane są trefy silnego wiatru, które pojawią się w całej Polsce. Podobne warunki pogodowe czekają mieszkańców całego powiatu piotrkowskiego. Na nasz region wydano ostrzeżenie 2 stopnia!

Jak podaje serwis fanipogody.pl przyczyną silnych wiatrów będzie głęboki niż, który pojawi się w Europie Zachodniej już w najbliższy weekend 8-9 lutego. Niż związany będzie z oscylacją północnoatlantycką (NAO) – to zjawisko związane z globalną cyrkulacją powietrza i wody oceanicznej, które pojawia się w obszarze północnego Atlantyku i wpływa na pogodę otaczających go kontynentów.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut badawczy ostrzega

Porywy wiatru na wschodzie mogą osiągać 90 km/h, w centrum około 95 km/h,
na zachodzie i nad morzem do 100 km/h, a na Podkarpaciu i Przedgórzu Sudeckim i rejonie Bieszczad nawet do 120 km/h. Na Bałtyku silny sztorm.

Opracowanie według portalu pogodynka.pl

Tak silne porywy wiatru mogą powodować łamanie gałęzi drzew, uszkodzenia sieci energetycznej i utrudnienia komunikacyjne. Śledź ostrzeżenia i komunikaty meteorologiczne IMGW-PIB na stronie www.imgw.pl.

W poniedziałek oprócz silnego wiatru należy spodziewać się przelotnych opadów deszczu
i lokalnych burz. We wtorek i środę wiatr nieco osłabnie, jednak nadal będzie dość silny
i porywisty.

Strażaków z powiatu piotrkowskiego prosimy o szczególną dyspozycyjność w tych dniach!

Mieszkańców prosimy o szczególną ostrożność. Wydane ostrzeżenie 2 stopnia oznacza:

Przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.