KSRG OSP Przygłów

strażacka pasja strażackie życie

Zbliża się sezon grzewczy. Pamiętaj o przeglądach!

Wielkimi krokami zbliża się sezon grzewczy. Przypominamy o obowiązkowych przeglądach kominów dymowych oraz wentylacyjnych. Zaproś kominiarza zanim uruchomisz kocioł centralnego ogrzewania!

Z racji rosnących cen gazu i prądu wielu mieszkańców rozważa powrót do palenia drewnem lub węglem. Mogą to być dawno nieużywane kotły oraz kominy, których eksploatacja bez kontroli przez kominiarza może być niebezpieczna!

Strażacy ostrzegają przed czadem

Zalecamy również montaż czujek dymu i czadu oraz w zależności od zainstalowanych urządzeń czujki wykrywające gaz: ziemny, propan, buran lub ich mieszanki. Przypominamy o kilku podstawowych zasadach, których przestrzeganie pozwoli zapobiec pożarom, zatruciom, a w skrajnych przypadkach – śmierci. Zalecamy właściwe przygotowanie się do sezonu grzewczego dokonując:

 • okresowej kontroli polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego:
  – instalacji gazowej oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych) – co najmniej raz w roku, a w przypadku budynków o powierzchni zabudowy przekraczającej 2000 m2 oraz innych obiektów budowlanych o powierzchni dachu przekraczającej 1000 m2 – co najmniej dwa razy w roku (w terminach do 31 maja oraz do 30 listopada),
  – instalacji elektrycznej – co najmniej raz na 5 lat;
 • usuwania zanieczyszczeń z przewodów dymowych i spalinowych, w okresach ich użytkowania w obiektach lub ich częściach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego:
  – od palenisk opalanych paliwem stałym (np. w piecach na węgiel lub drewno)
  – co najmniej raz na 3 miesiące,
  – od palenisk opalanych paliwem płynnym lub gazowym (np. w piecach gazowych lub olejowych) – co najmniej raz na 6 miesięcy,
 • usuwania zanieczyszczeń z przewodów wentylacyjnych w ww. obiektach lub ich częściach- co najmniej raz w roku, jeżeli większa częstotliwość nie wynika z warunków użytkowych.

Kieruj się zasadą „zaproś kominiarza zamiast wzywać strażaków…”