KSRG OSP Przygłów

strażacka pasja strażackie życie

Nowy sprzęt do gaszenia pożarów w obszarach leśnych trudnodostępnych

Dzięki dotacji z Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych oraz środków własnych jednostki zakupiliśmy nowoczesny sprzęt do gaszenia pożarów w obszarach leśnych trudnodostępnych. Wartość pozyskanego sprzętu to blisko 15 tys. zł.

Sukcesywnie od 2021 roku pozyskujemy innowacyjny sprzęt do walki z pożarami lasów. Głównie do obszarów trudnodostępnych gdzie dotarcie samochodów gaśniczych nie jest możliwe. Do tej pory pozyskaliśmy hydronetki plecakowe, plecak gaśniczy, odcinki i prądownice W25 oraz niezbędną armaturę.

Tym razem dzięki środkom z Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych CUPRUM przekazane przez Dyrekcję Generalną Lasów Państwowych w wysokości 5 000,00 zł oraz zebranym środkom własnym na ten cel zakupiliśmy:
– pompę gaśniczą Black Hawk 1 VFT – 1 szt.,
– wąż tłoczny gumowy Tipsa Armtex ONE W25 – 3 szt.,
– narzędzie Gorgui – 2 szt.,
– maski Vallfirest z filtrem FFP 3 – 5 szt.

Sprzęt do gaszenia lasów Vallfirest

Chcemy być lepiej przygotowani do walki z pożarami lasów w miejscach trudnodostępnych. Szukamy nowych rozwiązań oraz sprzętu, który to ułatwia. W 2023 roku odbyliśmy specjalistyczne szkolenie związane z gaszeniem pożarów lasów i dzięki temu poznaliśmy odpowiedni sprzęt, który to ułatwia. To również dużo większa ergonomia dla ratownika. Pompa gaśnicza waży zaledwie 9,5 kg, a linią gaśniczą zbudowaną z odcinków W25 dużo łatwiej się operuje.

W tej chwili jeden nasz ratownik jest w stanie zabrać ze sobą pompę gaśniczą, linię o długości 60 metrów oraz dwie prądownice i rozdzielacz, czyli wszystko to co jest niezbędne do gaszenia pożarów lasów. Pompa ta pomimo swoich małych gabarytów jest w stanie wytworzyć ciśnienie o wartości 6 barów oraz podać wodę z wydajnością 260 l/min. Sam pobór wody może odbywać się np. z rzeki czy przenośnego zbiornika co powoduje, że sprzęt ten może się sprawdzić w każdej sytuacji.

Dostawę sprzętu zapewniła firma Technika Ratownicza Bartosz Klich.