KSRG OSP Przygłów

strażacka pasja strażackie życie

Koronawirus – oświadczenie piotrkowskiego sanepidu

Piotrkowski sanepid wydał oświadczenie w sprawie koronawirusa, który występuje na terytorium Polski. Prosimy o dokładne zapoznanie się z informacjami i stosowanie się do nich. – Należy stosować wszelkie zasady profilaktyki prowadzące do zapobiegania przenoszeniu się infekcji! – apelują pracownicy sanepidu.

COVID-19 jest chorobą zakaźną wywołaną przez ostatnio odkryty koronawirus SARS – CoV-2. To nowy wirus i nie ma jeszcze dostatecznych badań w kierunku jego rozpoznania i skutecznej walki farmakologicznej przeciwko jego działaniu. Wiemy natomiast, że podstawową bronią do walki z nim jest zachowanie właściwej higieny: częste mycie rąk, unikanie podczas powitania uścisków i podawania dłoni, unikanie dotykania oczu, nosa i ust. Ponadto w kontaktach międzyludzkich, szczególnie z osobą chorą, należy zachować bezpieczną odległość (co najmniej 1 – 1,5 m). Dotyczy to osób przejawiających objawy grypopochodne, takie jak: gorączka, katar, kaszel. Stosowanie się do tych zasad może w znacznym stopniu ograniczyć zasięg rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS – CoV-2 jak i innych wirusów, w tym grypy.

Państwowa Inspekcja Sanitarna i Ministerstwo Zdrowia podjęły działania w celu zahamowania rozprzestrzenienia się wirusa w skali kraju, ale by były one skuteczne, najważniejsze jest zachowanie się potencjalnie zakażonego, jego świadomość i stosowanie się do ustalonych procedur. Ustalony okres wylęgania się choroby jest dość długi i wynosi od 1 do 14 dni. Dlatego też osoby powracające do kraju z terenów objętych transmisją wirusa SARS – CoV-2 powinny przez okres 14 dni poddać się samokontroli, a w przypadku wystąpienia objawów chorobowych (wysokiej gorączki, duszności, bólu mięśni, kaszlu) powinny się skontaktować wyłącznie telefonicznie z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Piotrkowie Trybunalskim, celem podjęcia dalszych działań w zakresie ochrony życia i zdrowia.

– Apeluję zatem do wszystkich mieszkańców naszego powiatu o korzystanie z przekazów medialnych: informacji radiowych i telewizyjnych – autoryzowanych przez ekspertów z dziedziny zdrowia, stosowanie się do zalecanych procedur, a wspólnie nie dopuścimy do rozwoju epidemii na naszym terenie. Ponadto, apeluję również o zainteresowanie się osobami starszymi, szczególnie samotnymi, z naszego otoczenia. Osobom w podeszłym wieku, które są najbardziej narażone na zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 należy w miarę możliwości udzielić pomocy w zakresie zapewnienia podstawowych warunków bytowych – mówi Anna Kańska, kierownik Sekcji Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Piotrkowie.