KSRG OSP Przygłów

strażacka pasja strażackie życie

Usuwanie skutków porywistych wiatrów – weekendowy raport

#ALARM 35-42/2022

W sobotę i niedzielę (19, 20 lutego) nasi strażacy usuwali skutki kolejnej nawałnicy jaka przeszła przez region piotrkowski. Łącznie w ciągu tych dwóch dni zostaliśmy wezwani do 8 zdarzeń. Wszystkie dotyczyły zagrażających lub przewróconych drzew.

Zgodnie z przewidywaniami synoptyków w sobotę ok. godz. 9. zaczęło mocniej wiać. Wystarczyło kilka minut silniejszych podmuchów i zostaliśmy wezwani do pierwszego zdarzenia.

Sobota, 19 lutego

O godz. 9.20 zostaliśmy zadysponowani do powalonego drzewa na drogę powiatową pomiędzy Przygłowem, a Nową Wsią. Droga była całkowicie nieprzejezdna. Dzięki pomocy mieszkańca Nowej Wsi (Piotrek Zwoliński), który przyjechał na miejsce ciężką maszyną rolniczą i zepchnął drzewo na pobocze, udało się szybko udrożnić ruch. Tym samym strażacy mogli bezpieczniej prowadzić działania. Brawo za postawę!

Około godz. 13. odnotowujemy kolejne trzy interwencje. Dotyczyły one powalonych lub zagrażających drzew w miejscowości Włodzimierzów. Najpoważniejsze zagrożenie usuwaliśmy na ul. Zdrowie, gdzie drzewo przewróciło się na budynek gospodarczy. Po powrocie do bazy strażacy cały czas pozostawali w podwyższonej gotowości bojowej, aby szybko podjąć działania ratownicze.

Kolejne dwa zgłoszenia dotyczące zagrażających drzew otrzymaliśmy przed godz. 17. Ze względu na awarię numeru alarmowego 112 i braku możliwości zgłoszenia zagrożenia mieszkańcy skontaktowali się bezpośrednio z naszą jednostką. Zagrożenia wystąpiły na ul. Nowe Osiedle oraz ul. Jodłowej. W czasie awarii numer alarmowego 112 (numer 998 również łączony jest z centralą 112) dyżurni Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Piotrkowie Tryb. uruchomili zapasowe telefony na które można było zgłosić potrzebę interwencji straży pożarnej

Awaria numeru alarmowego 112

Na naszym profilu facebook zamieściliśmy komunikat:

#PILNE Awaria numeru 112 w całej Polsce. Aktualnie mogą wystąpić trudności w dodzwonieniu się pod numer alarmowy 112. W takiej sytuacji interwencje, które mogą być podjęte przez jednostki straży pożarnej na terenie powiatu piotrkowskiego, należy zgłaszać pod numerami: 44 649 01 30 lub 44 649 01 20. Powyższe numery połączą nas bezpośrednio ze Stanowiskiem Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Piotrkowie Trybunalskim. W tej sytuacji warto również zapisać sobie w telefonie bezpośrednie numery do Policji czy Dyspozytorni Pogotowia, KM Policji w Piotrkowie Tryb. 47 846 11 46 Stacja Pogotowia ratunkowego w Piotrkowie Tryb. 44 648 03 55

Niedziela, 20 lutego

W niedzielę, 20 lutego, przed godz. 13.00 zostaliśmy zadysponowani do kolejnych dwóch zdarzeń związanych z zagrażającymi drzewami. Interwencje podjęliśmy we Włodzimierzowie i Poniatowie. W drugim przypadku drzewa oparły się o linię telekomunikacyjną zagrażając bezpieczeństwu na drodze biegnącej wzdłuż krajowej „dwunastki”.

Od początku roku nasi strażacy podjęli już łącznie 42 interwencje. Ma to związek z wystąpieniem w styczniu i lutym groźnych nawałnic w naszym regionie. Z usuwaniem ich skutków pomagaliśmy również w sąsiedniej gminie Moszczenica.