KSRG OSP Przygłów

strażacka pasja strażackie życie

Strażacy wezwani do pomiaru tlenku węgla we Włodzimierzowie

Niedrożność komina przyczyną ulatniania się tlenku węgla w jednym z domów jednorodzinnych we Włodzimierzowie. Mieszkaniec domu zauważył zadymienie w kotłowni, poczuł zapach spalin i zaniepokojony wezwał straż pożarną. Po przybyciu na miejsce zdarzenia strażacy stwierdzili niedrożny komin oraz występowanie tlenku węgla w stężeniu 60 ppm.

Do zdarzenia przygłowscy strażacy zostali wezwani w czwartek 17 grudnia tuż przed godziną 12:00. Jeden z mieszkańców domu jednorodzinnego we Włodzimierzowie zaniepokojony wystąpieniem zadymienia w kotłowni oraz wyczuwalnym zapachem spalin wezwał straż pożarną. Obawiał się, że może dojść do utleniania się „CZADU” w budynku. Strażacy po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzili wystąpienie tlenku węgla w stężeniu 60 ppm. Jak się okazało przyczyną takiej sytuacji była niedrożność przewodu kominowego oraz czopucha kotła. Strażacy przewietrzyli pomieszczenie kotłowni oraz nałożyli zakaz uruchomienie kotła do momentu przyjazdu i kontroli przewodu kominowego przez uprawnionego kominiarza.

CZAD to cichy zabójca!

Niestety gdyby nie czujność mieszkańca stężenie tlenku węgla mogło wzrosnąć i stać się niebezpiecznym dla życia! Przypomnijmy, że tlenek węgla potocznie zwany „CZADEM” nie ma zapachu ani barwy, nie czuć go i nie widać. Aby móc go wykryć trzeba w budynku zainstalować czujkę tlenku węgla. Ważne jest również, aby instalację dymową, spalinową oraz wentylacyjną poddawać okresowej kontroli, oraz czyszczeniu przez uprawnionego kominiarza. Profesjonalna kontrola kominiarska to nie tylko formalność, lecz główna zasada bezpieczeństwa, zapobiega zaczadzeniom, pożarom, spełniając jeden z podstawowych warunków ubezpieczenia domu.

Zaproś kominiarza zamiast wzywać strażaka!