KSRG OSP Przygłów

strażacka pasja strażackie życie

Przygłów: pożar trawy

Dzisiaj około godziny 15:40 nasza jednostka została zadysponowana ciężkim manem do pożaru traw w miejscowości Przygłów. Po dotarciu na miejsce strażacy zastali pożar na powierzchni około 1ha. Teren był trudno dostępny, a palące się trawy szybko się rozprzestrzeniały.

Działania ratowników polegały na zabezpieczeniu miejsca prowadzonych działań i ugaszeniu przy pomocy tłumic palącej się trawy. Na naszym obszarze jest to pierwszy pożar traw w tym roku.

Strażacy apelują: Nie wypalaj traw!

„Przełom zimy i wiosny to okres, w którym wyraźnie wzrasta liczba pożarów traw na łąkach i nieużytkach rolnych. Spowodowane jest to wypalaniem suchych traw i pozostałości roślinnych. Obszary zeszłorocznej wysuszonej roślinności są doskonałym materiałem palnym, co w połączeniu z nieodpowiedzialnością ludzi skutkuje gwałtownym wzrostem pożarów.

Za większość pożarów traw odpowiedzialny jest człowiek. Niestety, wśród wielu ludzi panuje przekonanie, że spalenie suchej trawy użyźni w sposób naturalny glebę, co spowoduje szybszy i bujniejszy wzrost młodej trawy, a tym samym przyniesie korzyści ekonomiczne.

W 2016 roku powstały 36 442 pożary traw. Spłonęło 12 036 ha traw.

W 2016 roku odnotowano 6 ofiar śmiertelnych i 81 rannych.

Należy pamiętać, że:

– wypalanie traw jest zabronione na podstawie kodeksu wykroczeń, który przewiduje za to karę grzywny w wysokości nawet do 5000 zł.
– jeśli wypalanie traw spowoduje pożar, w którym zagrożone zostanie mienie lub życie, można trafić do więzienia nawet na 10 lat.”

„”źródło: http://www.straz.gov.pl/porady/Sezon_2017