KSRG OSP Przygłów

strażacka pasja strażackie życie

Pożar gospodarstwa rolnego w gminie Rozprza

W piątek (14 sierpnia) około godziny 12. wybuchł pożar zabudowań rolniczych w miejscowości Łazy Duże (gm. Rozprza). Na miejsce zadysponowano 11 zastępów straży pożarnej. Akcja gaśnicza trwała blisko 8 godzin.

Po przyjeździe na miejsce zdarzenia pierwszych zastępów straży pożarnej okazało się, iż pożarem objęty jest cały budynek stodoły, a ogień przedostaje się na pobliskie zabudowania. Pierwsze działania straży polegały właśnie na obronie tych budynków. Niestety mimo sprawnej akcji nie udało się uratować zwierzyny, która znajdowała się w oborze tuż przy płonącej stodole.

Straty w gospodarstwie są ogromne. Ogień całkowicie strawił budynek stodoły oraz dorobek całych żniw tj.: siano, słomę oraz zboże. Spaleniu uległy również maszyny rolnicze oraz 5 sztuk bydła. W akcje zaangażowanych było 11 zastępów straży pożarnej z terenu gmin Rozprza, Sulejów i Ręczno tj: PSP Piotrków (3x), OSP Rozprza (2x), OSP Lubień, OSP Stobnica, OSP Łazy Duże, OSP Łazy Dąbrowa, OSP Kłudzice oraz OSP Przygłów. Działania były bardzo utrudnione i trwały blisko 8 godzin.

Widoczny dym budził niepokój mieszkańców gmin ościennych

Kłęby dymu widoczne były z odległości kilkunastu kilometrów. To spowodowało niepokój m.in. mieszkańców miejscowości Kałek, którzy zgłosili interwencję na numer alarmowy. Nasza jednostka początkowo w sile dwóch zastępów sprawdziła to zgłoszenie ustalając, iż dym pochodzi z pożaru w Łazach Dużych. Po wykluczeniu zagrożenia w Kałku dyspozytor wysłał nasz ciężki zastęp do pożaru w gminie Rozprza.

Po powrocie do bazy otrzymaliśmy jeszcze jedno zgłoszenie dotyczące owadów błonkoskrzydłych w miejscowości Włodzimierzów. Strażacy udali się na miejsce i zlokalizowali gniazdo os w przewodzie kominowym budynku mieszkalnego. Zostało usunięte, a owady wypuszczone z dala od domostwa.