KSRG OSP Przygłów

strażacka pasja strażackie życie

Poniatów: Niebezpieczny pożar sadzy w przewodzie kominowym

Niebezpieczny pożar sadzy w przewodzie kominowym budynku mieszkalnego w miejscowość Poniatów. Ogień wydobywał się z komina. Na miejsce zadysponowano zastęp z OSP Przygłów oraz PSP Piotrków.

Do zdarzenia doszło w sobotę, 23 października, ok. godz. 19.35 w jednym z budynków mieszkalnych jednorodzinnych przy ulicy Przedszkolnej. Sadze zapaliły się na całej długości przewodu kominowego, a ogień wydobywał się na zewnątrz. Na szczęście szybka reakcja straży pożarnej zapobiegła rozszczelnieniu się komina oraz przeniesieniu pożaru na pomieszczenia mieszkalne.

Strażacy zabezpieczyli kocioł, strącili palącą się sadze oraz skontrolowali komin kamerą termowizyjną.

Pożar sadzy – niebezpieczeństwo dla domów

Sezon grzewczy w pełni. Niestety w takim okresie strażacy odnotowują wiele podobnych pożarów jak ten z Poniatowa. Tylko dziś na terenie powiatu piotrkowskiego odnotowano trzy takie zdarzenia. W większości przypadków powodem jest nieczyszczenie przewodu kominowego. Większość użytkowników kotłów na paliwa stałe bagatelizuje zagrożenie. Po co czyścić komin? Po co wzywać kominiarza? Przecież w piecu pali się dobrze i wszystko jest w porządku. Kiedy jednak zapalą się sadze, a w domu pojawia się dym musi interweniować straż pożarna.

Żeby uniknąć takich przykrych niespodzianek, trzeba regularnie czyścić komin i sprawdzać instalację grzewczą. Ważne też jest, czym się pali: jeżeli ktoś wrzuca do pieca czy kominka śmieci lub mokre drewno, to na ścianach komina będzie szybko osadzać się sadza. Interwencje straży pożarnej najczęściej kończą się wygaszeniem w piecu oraz zrzuceniu palącej się sadzy. Niestety często dochodzi do pęknięcia przewodu kominowego co niesie za sobą duże koszty naprawy oraz ryzyko przeniesienia pożaru na pomieszczenia mieszkalne.