KSRG OSP Przygłów

strażacka pasja strażackie życie

Plama substancji ropopochodnej pomiędzy Przygłowem, a Nową Wsią

Do wycieku substancji ropopochodnej doszło w czwartek, 29 kwietnia, około godziny 13:15 na drodze powiatowej nr 1913E pomiędzy Przygłowem, a Nową Wsią. Na miejsce wezwano zastęp z OSP Przygłów.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia strażacy potwierdzili zgłoszenie i zlokalizowali plamę na powierzchni około 30m2. Substancja rozlała się po jezdni prawdopodobnie w wyniku awarii pojazdu. Strażacy przy pomocy sorbentu zneutralizowali plamę i zażegnali zagrożenie. W tym samym czasie kolejną podobną plamę zlokalizowano w miejscowości Koło – działał tam zastęp z miejscowej OSP.

Plama na drodze zagrożenie

Rozlana plama substancji ropopochodnej na drodze to nie tylko zagrożenie dla środowiska, ale również dla innych kierowców. Śliska nawierzchnia może powodować utratę przyczepności pojazdu oraz kontroli nad nim. Dodatkowo wydłuża się droga hamowania. Grozi to np. zderzeniem się z nadjeżdżającymi innymi pojazdami lub uderzeniem w pobliskie drzewo. Plamy na drogach są bezpośrednim zagrożeniem dla podróżujących osób, dlatego zawsze trzeba zgłaszać wycieki pod numerem alarmowym – nawet jeśli w pierwszej ocenie są one niewielkie.