KSRG OSP Przygłów

strażacka pasja strażackie życie

Duży pożar na obszarze leśnym koło Poniatowa

Do dużego pożaru lasu doszło w piątek, 22 lipca, przed godziną 11. w okolicach Poniatowa. Pożar objął powierzchnię około hektara poszycia leśnego i młodnika. Na miejscu pracowało 16 zastępów straży pożarnej.

Zgłoszenie jakie wpłynęło do naszej jednostki mówiło o niewielkim pożarze lasu w okolicach ulicy Przedszkolnej w Poniatowie. Gdy na miejscu pojawił się pierwszy zastęp z naszej jednostki okazało się, że pożarem objęta jest powierzchnia około 0,5 hektara. Niestety utrudniony dojazd i lokalizacja pożaru nie pozwoliły na szybkie podjęcie działań. Ostatecznie spaliło się około hektara poszycia i młodnika.

Na miejscu pracowało 16 zastępów straży pożarnej. Sześć z PSP Piotrków, dwie z OSP Przygłów oraz po jednej z OSP: Sulejów, Kłudzice, Krzewiny, Kurnędz, Uszczyn, Koło, Sulejów-Podklasztorze. Pożar gasili również strażnicy leśni z Nadleśnictwa Piotrków oraz kilka zrzutów wody wykonał samolot gaśniczy dromader.

Wysoka temperatura i 2 stopień zagrożenia pożarowego

Strażacy utworzyli punkt poboru wody na zbiorniku Bugaj, a na miejscu pożaru rozstawiony został zbiornik o pojemności 13 metrów sześciennych. Dzięki takiemu rozwiązaniu woda na bieżąco była dostarczana pojazdami gaśniczymi, a pracujący na miejscu strażacy przelewali wodę przy pomocy pomp pływających.

Pożar był bardzo trudny ze względu na panującą suszę (aktualnie 2 stopnia), wysoką temperaturę oraz jego lokalizację. Na szczęście strażacy nie dopuścili, aby pożar przedostał się na tzw. duży las dzięki czemu znacznie ograniczyli straty. Walka z pożarem trwała blisko 5 godzin.