KSRG OSP Przygłów

strażacka pasja strażackie życie

Zadymienie oraz słyszalne „syczenie” z kotłowni powodem interwencji straży pożarnej

Wydobywający się dym oraz niepokojące „syczenie” z pomieszczenia kotłowni to powód interwencji straży pożarnej w jednym z domów mieszkalnych w Przygłowie na ulicy Rolniczej. Na miejsce zadysponowano cztery zastępy straży pożarnej – po dwa z OSP Przygłów i PSP Piotrków.

Do zdarzenia doszło w piątek tuż przed godziną 16:00. Po dojeździe na miejsce pierwszych zastępów straży pożarnej okazało się, że doszło tutaj do zagotowania kotła centralnego ogrzewania. Strażacy w aparatach ochrony dróg oddechowych w pierwszej fazie działań wygasili palenisko, przystąpili do schładzania kotła i przewietrzyli pomieszczenia.

Jak się okazało kocioł opalany paliwem stałym został zainstalowany niezgodnie z obowiązującymi przepisami w tzw. systemie zamkniętym (bez zaworu schładzającego). Słyszalne „syczenie” pochodziło z zaworu bezpieczeństwa z którego uchodziła para wodna. Ze względów bezpieczeństwa strażacy nałożyli zakaz korzystania z urządzenia do momentu poprawy instalacji.