KSRG OSP Przygłów

strażacka pasja strażackie życie

87 interwencji w powiecie: podsumowanie piątkowej burzy

W dniu 9 lipca b.r. około godziny 15:00 przez miejscowości chronione przez naszą jednostkę tj.: Przygłów i Włodzimierzów (pow. piotrkowski)  przeszła gwałtowna burza powodująca wystąpienie wielu zagrożeń wśród mieszkańców. W większości były to podtopienia domów, powalone drzewa na budynki i jezdnię oraz uszkodzone linie energetyczne.

W piątek, 9 lipca, w godzinach 15:00 –  23:00 na miejscu pracowały liczne zastępy OSP z terenu gminy Sulejów oraz PSP Piotrków Tryb., które wspierały nasze działania w ratowaniu ludzkiego mienia. Na szczęście obyło się bez ofiar. Dodatkowo w sobotę, 10 lipca, dwa zastępy z naszej jednostki w godzinach od 08:00 do 18:30 podjęły kolejne zgłoszenia dotyczące powalonych konarów stwarzających zagrożenie.

W ciągu tych dwóch dni na terenie miejscowości Włodzimierzów i Przygłów doszło do 46 zdarzeń wymagających akcji ratowniczych. Nasi strażacy brali bezpośredni udział w 26 akcjach ratowniczych co stanowi ponad 50% ogółu. Były to akcje związane z wypompowywaniem wody z zalanych piwnic i garaży, powalonych drzew na budynki oraz usunięciem pękniętych konarów z linii energetycznych. W całym powiecie piotrkowskim odnotowano łącznie 87 zgłoszeń.

Burza i ulewa w powiecie piotrkowskim

Podczas akcji 9 – 10 lipca b.r. po gwałtownej burzy jaka przeszła przez nasz region do akcji zostały zadysponowane dwa zastępy z naszej jednostki w których bez przerwy pracowało 16 ratowników (rotacyjnie). Strażacy wykazali się dużą ofiarnością oraz ogromnym zaangażowaniem w niesieniu pomocy potrzebującym.

Warto zaznaczyć, iż strażacy OSP Przygłów prowadzili po raz kolejny długotrwałe i wymagające akcje związane z nagłym wystąpieniem sytuacji kryzysowej. W czwartek, 24 czerwca b.r., około godz. 8:00 jeden z naszych zastępów został zadysponowany do Piotrkowa Trybunalskiego. Wspieraliśmy działania prowadzone przez PSP Piotrków Tryb. Po porannej burzy zostały zalane ulice i budynki. Sytuacja początkowo była bardzo trudna. a siły i środki PSP były niewystarczające, aby podjąć skuteczne i szybkie działania ratownicze.  

Kolejne zdarzenia z dnia 25 czerwca b.r., gdzie nasze dwa zastępy zostały zadysponowane przed godz. 21:00 do miejscowości Korytnica, Biała oraz Taraska. Doszło tam do zalania posesji, piwnic oraz uszkodzenia dachów przez grad i wiatr. Na miejscu nasi strażacy podjęli kilkanaście interwencji. Wszystkie te zdarzenia wymagały użycia pilarek, pomp szlamowych oraz wentylatora oddymiającego.