KSRG OSP Przygłów

strażacka pasja strażackie życie

Święto Odzyskania Niepodległości – wyjątkowa strażacka oprawa

Tegoroczne obchody Święta Niepodległości na terenie gminy Sulejów były wyjątkowe. W 18 miejscach przygotowano specjalne okolicznościowe oprawy do których wykonania zachęcała Dorota Jankowska – Burmistrz Sulejowa. Ten dzień spędzono również w sposób szczególny przy naszej remizie.

Od godziny 11:00 nasi strażacy wspólnie z mieszkańcami przygotowywali oprawę nawiązującą do odzyskania przez Polskę niepodległości oraz powstania ochotniczego społeczeństwa w Przygłowie. Duża grupa mieszkańców z barwami narodowymi dopełniła całe widowisko. Inscenizacja odegrana przy remizie pomimo, iż nie była wcześniej przygotowywana wypadła wyśmienicie, a sami inscenizatorzy wydarzeń z roku 1918 nie kryli poczucia dumy i polskości.

Kiedy na plac remizy wjechali Marszałek Józef Piłsudski oraz premier Walery Sławek mieszkańcy przywitali ich gromkimi brawami i okrzykami. Sołtys Przygłowa Pan Tomasz Gucwa w asyście pań z koła gospodyń wiejskich powitał gości chlebem i solą. Całość została dopełniona wspaniałymi dialogami mieszkańców z Marszałkiem Piłsudskim.

Podczas okolicznościowej inscenizacji, dh Bartłomiej Kolasiński – naczelnik jednostki, wygłosił przemówienie po którym członkowie młodzieżowej drużyny odczytali napisane przez siebie wiersze.

106. rocznica odzyskania niepodległości

Witam wszystkich Państwa bardzo serdecznie na dzisiejszej okolicznościowej zbiórce z okazji 106. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Dzień 11 listopada dla każdego Polaka jest dniem szczególnie wyjątkowym. W tym dniu w 1918 roku Polska odzyskała Niepodległość. Dziś mieszkańcy Gminy Sulejów prezentując wyjątkowe oprawy z okazji 106. rocznicy Odzyskania Niepodległości wyrażają swoją wdzięczność i szacunek wobec Polaków, którzy w walce o wolną, niepodległą Polskę oddali to co najważniejsze dla człowieka, oddali swoje życie.

Naszą powinnością i obowiązkiem jest o tym pamiętać. Cieszę się, że wśród uczestników dzisiejszej wyjątkowej zbiórki w Przygłowie są członkowie naszej Dziecięcej i Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, gdyż dzisiejszy pokaz jest dla nich praktyczną lekcją historii. Dzięki bohaterstwu naszych przodków, mamy dziś własny kraj, terytorium, hymn, flagę, godło, a także instytucje, urzędy, szkoły, w których mówimy po polsku. Mamy własną kulturę i inne wartości narodowe. To również Ochotnicza Straż Pożarna, która w Przygłowie w roku 1918 oficjalnie została zawiązana.

Nie sposób pominąć dziś naszych niepodległościowych bohaterów, ale ta niepodległość to również owoc pracy naszych lokalnych patriotów dla których ojczyzna, orzeł i barwy biało czerwone były dobrem najwyższym. Kiedy wreszcie wyrwali się z rąk zaborców mogli służyć ojczyźnie w sposób szczególny; pomagając bliźniemu.

Przywołuję dziś pamięć bohaterów z roku 1918. To  co dziś widzimy na naszym placu to dorobek Waszego ogromnego bohaterstwa w tak trudnych czasach. Przyczyniliście się do odzyskania Polski Niepodległej i zapoczątkowaliście lokalny patriotyzm, który w Przygłowie niemal na równi ze szkołą powszechną trwa do dziś i naucza kolejne pokolenia. Serdecznie dziękuje naszym bohaterom za to, że przewidzieli potrzebę organizacji ochotniczego społeczeństwa i kultywowania tradycji, patriotyzmu i miłości w myśl strażackiego zawołania: „Nigdy nie zagaśnie”.

Do dziś trwamy z tym strażackim zawołaniem: Nigdy nie zagaśnie – miłość do ojczyzny, Nigdy nie zagaśnie – pamięć o naszych bohaterach, Nigdy nie zagaśnie – duch ochotniczego społeczeństwa.

Józef Barański – naczelnik straży, Jan Kiełbasa – wicenaczelnik, Jan Trzecianowski – naczelnik I oddziału, Piotr Kępski – naczelnik II oddziału, Antoni Piasta – naczelnik III oddziału, Ksawery Ostrowski – naczelnik IV oddziału i 25 innych ochotników to patrioci, którzy nierozerwalnie związani są z naszą jednostką i zawsze będą tymi, którzy dążyli do niepodległości.

Dziś z dumą prezentujemy zabytkowy sprzęt z początków naszej straży oraz ten użytkowany obecnie. To dorobek 106 lat Polski niepodległej i nieprzerwanej działalności naszej jednostki. Nie sposób dziś tego pominąć. Szanowni Państwo w tej chwili zostaną odczytane dwa wiersze napisane przez członków naszej Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, którzy w tych słowach zawarli swoje uczucia dla Polski niepodległej i działalności naszego ochotniczego społeczeństwa.przekazał dh Kolasiński.

Okolicznościowe wiersze członków MDP

Stu sześciu lat minęło  wolności cenny skarb, Ojczyzna z krwi, z odwagi, jak dąb wyrosła w blask. I dziś, jak wtedy, na straży jej snu Stoją strażacy , pełni honoru, gotowi tu. Gdy brzmi syrena, gdy blask płomieni budzi strach, Oni bez zwłoki, z wiarą w sercach ruszają w szlak. To oni odważni, silni, bez cienia wahania. Jak kiedyś przodkowie, strzegą ojczystego przetrwania. W tej służbie ich życie to wieczny sztandar, Oni jak przysięga, jak los, jak dar.

Z pamięcią o tych, co za Polskę ginęli, Chronią nas, jak kiedyś żołnierze szli w bój nieśmiertelni. Ich wóz to chorągiew, ich czyny to pieśń, Ocalają nasz spokój, choć słów nie znają chcieć.Każda kropla potu, każdy trud i ból, To wolna Polska w ich rękach, to ich serc król. Ochotnicza Straż Pożarna odgrywa ważną rolę w społeczności, niosąc pomoc i bezpieczeństwo oraz kultywując patriotyzm. Działają z dumą i oddaniem, wspominając przodków, którzy walczyli o wolność, i każdego dnia kontynuując tę misję.odczytał wiersz dh Filip Kafar.

Dzisiaj wielka jest rocznica, Jedenasty listopada. Tym co zmarli za ojczyznę, Hołd wdzięczności straż nasza składa. Oto Polska, wolna z nadzieją w sercu, Po latach ciemnych znów rozbłysła w blasku. Choć przeszliśmy drogę przez znoje, przez mękę Nie poddaliśmy się nigdy w zmaganiu.W 1918 roku, zryw i nadzieja. Z ziemi odradzała się wolności gleba. I tak, jak naród wstał z popiołów wojny, Ochotnicza straż w ogniu nie spoczywa. Strażacy, bohaterowie codzienni, Z sercami pełnymi męstwa i siły, Wciąż walczą…

Tak jak ci żołnierze, z przed laty walczyli. Każdy płomień, każda kropla wody, trud włożony, To symbol poświęcenia, prawdy i wiary. Strażnicy nadziei i odwagi, Budują Polskę w zgodzie i z dumą wszyscy razem. Z okazji tej rocznicy… Pamiętajmy. Nie tylko o bohaterach z przeszłości, Ale i o tych, którzy dziś na straży, O przyszłość Polski, troszczą się z odwagą. Niech pamięć o niepodległej, Nie zagaśnie nigdy, W sercach młodych i starych, Wciąż niech nie ustaje.kolejny wiersz odczytała dh Ewa Szczęsna.

Oprawa OSP Przygłów z okazji odzyskania niepodległości

Oczywiście nie obyło się bez przemówień i podziękowań w stronę mieszkańców od Pani Doroty Jankowskiej – Burmistrz Sulejowa, Pana Tomasz Gucwy – Sołtysa Przygłowa czy Marszałka Józefa Piłsudskiego i premiera Walerego Sławka. W roli Marszałka Piłsudskiego wystąpił Pan Rafał Kulbat – Przewodniczący Rady Miejskiej w Sulejowie, a premiera Sławka Pan Wojciech Węgliński – Kierownik Referatu Komunikacji Społecznej i Przedsiębiorczości. Trzeba przyznać, że inscenizacja wyszła im bardzo realistycznie.

Dziękujemy serdecznie wszystkim przybyłym pod naszą remizę z którymi mogliśmy świętować odzyskanie przez Polskę niepodległości. Brawa dla Pani Doroty Jankowskiej – Burmistrz Sulejowa za świetny pomysł uczczenia w tak wyjątkowy sposób wydarzeń z 1918 roku. Te przygotowane łącznie 18 opraw na terenie gminy Sulejów pokazuje, iż społeczeństwo chce kultywować tradycje i trwać w Polsce Niepodległej. Było to wspaniałe święto w Przygłowie i całej gminie Sulejów.

Fot.: Marta Rytych