KSRG OSP Przygłów

strażacka pasja strażackie życie

Strażacy doskonalili techniki pracy na wysokości

W sobotę, 17 września, w siedzibie Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Piotrkowie Trybunalskim odbyły się ćwiczenia związane z pracą na wysokości. Był to trzeci, ostatni cykl szkoleń, przeznaczony dla jednostek OSP włączonych do KSRG.

W sobotnich ćwiczeniach wzięło udział 25 strażaków z jednostek OSP: Przygłów, Sulejów, Dąbrowa nad Czarną, Skotniki, Gomulin, Parzniewice oraz Wola Krzysztoporska.

Szkolenie rozpoczęło się o godz. 9. Początkowo funkcjonariusze tutejszej komendy omówili ogólne zasady pracy na wysokościach z wykorzystaniem drabin przenośnych i mechanicznych oraz stosowanych technik linowych.

Następnie druhowie przystąpili do części praktycznej. Ćwiczyli budowanie stanowisk, techniki zabezpieczenia ratowników na wysokościach oraz przydatne węzły stosowane podczas akcji ratowniczych. Oprócz tego ratownicy ćwiczyli podejmowanie osób poszkodowanych na wysokościach oraz sposoby poruszania się i zabezpieczania podczas prac na dachu budynku.

Ćwiczenia strażaków z powiatu piotrkowskiego na wysokościach

Na koniec chętni druhowie mogli wykorzystać zdobytą wiedzę oraz przy pomocy techniki linowej wykonać zjazd z drabiny mechanicznej ze znacznej wysokości. Z naszej jednostki udział w ćwiczeniach wzięło czterech ratowników: Bartłomiej Kolasiński, Kacper Abratkiewicz, Artur Pasieczyński oraz Tomasz Antosik.

Dla nas była to również wspaniała okazja, aby przetestować pozyskany w ostatnim czasie sprzęt do pracy na wysokościach. Są to uprzęże bezpieczeństwa, lonże, liny, taśmy stanowiskowe oraz karabińczyki. Dziś pod okiem profesjonalistów w pełni wykorzystaliśmy sprzęt, który z pewnością będziemy używać podczas pożarów sadzy, wiatrołomów oraz akcji wymagających pracy na wysokości.