KSRG OSP Przygłów

strażacka pasja strażackie życie

Statystyki OSP 2021 – woj.łódzkie

Statystyki wyjazdów OSP woj. łódzkiego opublikowane zostały na portalu strazacki.pl i zawierają statystyki wyjazdowe OSP z terenu województwa łódzkiego według danych z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi. Nasza jednostka pod względem ilości wyjazdów do akcji ratowniczo – gaśniczych zajęła 25 miejsce na 1065 jednostek OSP z terenu woj. łódzkiego i 2 miejsce na terenie pow. piotrkowskiego.

Według udostępnionych danych na portalu strazacki.pl odnotowaliśmy 142 akcje ratowniczo gaśnicze w tym: 30 pożarów, 108 miejscowych zagrożeń oraz 4 alarmy fałszywe. Statystyki te nieco różnią się od naszych danych ze względu na możliwe błędy, sposób ewidencjonowania i archiwizowania wyjazdów w cyfrowym systemie ewidencji zdarzeń PSP.Mimo wszystko, jak widać, jednostka nasza znajduje się w ścisłej czołówce jednostek OSP na terenie woj. łódzkiego. Najbardziej cieszy nas fakt, iż w roku 2021 wyjeżdżaliśmy ze 100% frekwencją. Zawsze, gdy byliśmy alarmowani wyjeżdżaliśmy minimum jednym zastępem, niezależnie od pory dnia lub nocy. Dla nas ilość wyjazdów nie jest żadnym wyznacznikiem kondycji i gotowości bojowej jednostki. Najważniejsze, abyśmy mogli nadal pomagać mieszkańcom gminy Sulejów i powiatu piotrkowskiego, gdy będą tego potrzebowali.

Zestawienie jednostek OSP gm. Sulejów

Z terenu gminy Sulejów w statystykach znalazły się również jednostki:

 • OSP Sulejów: 170 zdarzeń (11 miejsce),
 • OSP Przygłów: 142 zdarzenia (25 miejsce),
 • OSP Sulejów – Podklasztorze: 38 zdarzeń (260 miejsce),
 • OSP Krzewiny: 30 zdarzeń (318 miejsce),
 • OSP Barkowice Mokre: 20 zdarzeń (397 miejsce),
 • OSP Uszczyn: 17 zdarzeń (447 miejsce),
 • OSP Kurnędz: 16 zdarzeń (455 miejsce)
 • OSP Barkowice: 12 zdarzeń (505 miejsce),
 • OSP Koło: 12 zdarzeń (511 miejsce),
 • OSP Kłudzice: 9 zdarzeń (562 miejsce),
 • OSP Bilska Wola: 5 zdarzeń (640 miejsce),
 • OSP Biała: 3 zdarzenia (705 miejsce),
 • OSP Witów: 3 zdarzenia (740 miejsce),
 • OSP Łęczno: 2 zdarzenia (793 miejsce)
 • OSP Łazy Dąbrowa: 1 zdarzenie (873 miejsce),
 • OSP Zalesice: 0 zdarzeń (1059 miejsce).

OSP Przygłów wyjazdy 2021 rok

Oprócz akcji ratowniczo gaśniczych w roku 2021 zorganizowaliśmy lub wzięliśmy czynny udział w ćwiczeniach / pokazach. Były to m.in. pokazy systemu SAURAV do poszukiwań, ćwiczenia z zakresu gaszenia pożarów wewnętrznych, gaszenia pożarów sadzy, ratownictwa drogowego oraz wycinki drzew trudnych. Do tego dochodzą również liczne akcje pomocowe oraz profilaktyczne.

W minionym roku najbardziej obciążonymi dniami pod względem wyjazdów był 9 i 10 lipca. W dniu 9 lipca 2021 roku około godziny 15:00 przez miejscowości chronione przez naszą jednostkę tj.: Przygłów i Włodzimierzów przeszła gwałtowna burza powodująca wystąpienie wielu zagrożeń wśród mieszkańców. W większości były to podtopienia domów, powalone drzewa na budynki i jezdnię oraz uszkodzone linie energetyczne. W piątek, 9 lipca, w godzinach 15:00 – 23:00 na miejscu pracowały liczne zastępy OSP z terenu gminy Sulejów oraz PSP Piotrków Tryb., które wspierały nasze działania w ratowaniu ludzkiego mienia. Na szczęście obyło się bez ofiar. Dodatkowo w sobotę, 10 lipca, dwa zastępy z naszej jednostki w godzinach od 08:00 do 18:30 podjęły kolejne zgłoszenia dotyczące powalonych konarów stwarzających zagrożenie. W ciągu tych dwóch dni na terenie miejscowości Włodzimierzów i Przygłów doszło do 46 zdarzeń wymagających akcji ratowniczych. Nasi strażacy brali bezpośredni udział w 26 akcjach ratowniczych co stanowi ponad 50% ogółu.

Były to akcje związane z wypompowywaniem wody z zalanych piwnic i garaży, powalonych drzew na budynki oraz usunięciem pękniętych konarów z linii energetycznych. Podczas akcji 9 – 10 lipca 2021 po gwałtownej burzy jaka przeszła przez nasz region do akcji zostały zadysponowane dwa zastępy z naszej jednostki w których bez przerwy pracowało 12 ratowników. Strażacy wykazali się dużą ofiarnością oraz ogromnym zaangażowaniem w niesieniu pomocy potrzebującym.

Warto zaznaczyć, iż strażacy OSP Przygłów prowadzili po raz kolejny długotrwałe i wymagające akcje związane z nagłym wystąpieniem sytuacji kryzysowej. W czwartek, 24 czerwca 2021 roku około godz. 8:00 jeden z naszych zastępów został zadysponowany do Piotrkowa Trybunalskiego. Wspieraliśmy działania prowadzone przez tutejszą komendę PSP. Po porannej burzy zostały zalane ulice i budynki. Sytuacja początkowo była bardzo trudna. a siły i środki PSP były niewystarczające, aby podjąć skuteczne i szybkie działania ratownicze. Jako jedyna jednostka z gminy Sulejów, wspieraliśmy działania na terenie miasta i powiatu.

Długotrwała akcje ratowniczo – gaśnicze

Kolejne zdarzenia z dnia 25 czerwca 2021 roku, gdzie nasze dwa zastępy zostały zadysponowane przed godz. 21:00 do miejscowości Korytnica, Biała oraz Taraska. Doszło tam do zalania posesji, piwnic oraz uszkodzenia dachów przez grad i wiatr. Na miejscu nasi strażacy podjęli kilkanaście interwencji.

Te wszystkie 142 wyjazdy w roku 2021 (według naszych statystyk 144) to ciężka praca naszych strażaków, długotrwałe akcje ratowniczo – gaśnicze oraz nadzieja na uratowanie ludzkiego życia lub mienia. Niestety ta ciężka praca to również zużyty sprzęt, który stale musimy uzupełniać lub wymieniać. W minionym roku napisaliśmy kilkanaście wniosków z prośbą o wsparcie jednostki zarówno sprzętem jak i samochodami. Kilka z nich udało nam się zrealizować. Mamy swoje plany, ogromny potencjał ludzki i mamy nadzieję, że w 2022 roku zrealizujemy nasz najważniejszy projekt czyli wybudowanie profesjonalnej pralnicy dla strażaków z terenu gminy Sulejów. Dziękujemy wszystkim, którzy nas wspierali, abyśmy mogli służyć mieszkańcom.

Wesprzyj nasze działania