KSRG OSP Przygłów

strażacka pasja strażackie życie

Przygłów: Pożar sadzy w przewodzie kominowym

Pożar sadzy w przewodzie kominowym to kolejne zdarzenie do którego dziś, 18 lutego, wezwano zastęp z naszej jednostki. Do zdarzenia doszło w jednym z budynków jednorodzinnych w Przygłowie.

Strażacy po przybyciu na miejsce, potwierdzili zgłoszenie o palących się sadzach i przystąpili do akcji gaśniczej. Początkowo zabezpieczyli oraz wygasili kocioł. Następnie przy pomocy zestawu kominiarskiego strącili palące się sadze od góry komina. Skontrolowali również przewód kominowy kamerą termowizyjną oraz sprawdzili pomieszczenia pod kątem występowania niebezpiecznych gazów.

Akcja gaśnicza trwała blisko godzinę. Na miejscu pracowali strażacy z Przygłowa i Piotrkowa.

Pożar sadzy przyczyny

W większości do pożarów sadzy dochodzi podczas nieodpowiedniego eksploatowania urządzeń grzewczych. Zazwyczaj jest to brak czyszczenia oraz wykonywania przeglądów kominów. Przypominamy, iż czyszczenie przewodów kominowych przy kotłach na paliwa stałe, powinno odbywać się raz na kwartał. Pożar sadzy jest bardzo niebezpieczny. Komin może popękać, a ogień może przedostać się do innych pomieszczeń.

Dodatkowym zagrożeniem może być również wydobywający się tlenek węgla. Zalecamy montaż czujek wykrywających ten niebezpieczny gaz, zwanym potocznie czadem. Jest bezbarwny i bezwonny, przez co tylko czujka może nas zaalarmować o poważnym zagrożeniu.