KSRG OSP Przygłów

strażacka pasja strażackie życie

Pożar w miejscowości letniskowej Przygłów 1934 rok

Fragment łódzkiej gazety „Ilustrowana Republika” z 11-go maja 1934 roku. W gazecie możemy m.in. przeczytać o groźnym pożarze w Przygłowie z tytułem: „Kilka domów pastwą płomieni”. Pożar gasiła straż z Przygłowa, Sulejowa oraz I i II oddział straży z Piotrkowa. Ciekawostką jest podanie na łamach gazety nazwisk gospodarzy, którym spaliły się zabudowania. Tekst oryginalny:

W godzinach przedpołudniowych dnia onegdajszego wybuchł groźny pożar w znanej wśród łodzian miejscowości letniskowej Przygłów pod Piotrkowem. Ogień powstał w zabudowaniach gospodarza Franciszka Kiełbasy (na górce) i wskutek sprzyjającego wiatru począł się przerzucać na sąsiednie zabudowania, tak, że w krótkim czasie stanęło w ogniu 10 zabudowań. Na ratunek przybyły straże z Sulejowa, Przygłowa oraz I I II oddział straży z Piotrkowa.

Po kilkugodzinnej akcji zdołano ogień ugasić. Spaliły się zabudowania następujących gospodarzy i właścicieli domków letniskowych: Franciszka Kiełbasy, Franciszka Zielińskiego, Stanisława Lacha, Antoniego Kubika, Władysława Prasola, Franciszka Palucha, Walerji Łady, Władysława Błaszczyka, Władysława Zadlera i Piotra Nowaka. Przyczyny wybuchu pożaru nie ustalono. Straty wynoszą 40.000 złotych. Ofiar w ludziach na szczęście nie było.

Skan gazety „Ilustrowana Republika” Łódź 11-g0 maja 1934 roku