KSRG OSP Przygłów

strażacka pasja strażackie życie

Pożar traw w Korytnicy

Do pożaru traw doszło w piątek, 17 maja, przed godziną 22:00 w miejscowości Korytnica. Na miejsce wezwano jeden zastęp z naszej jednostki.

Pożar został zauważony przez kierowców samochodów ciężarowych stojących na parkingu przy DK 12. Początkowo próbowali własnymi siłami ugasić ogień oraz powiadomili służby.

Dyżurny stanowiska kierowania po przyjęciu zgłoszenia na miejsce zadysponował nasz ciężki zastęp. Strażacy po przybyciu na miejsce zastali pożar traw na powierzchni około 30 metrów kwadratowych. Rozpoczęli akcję gaśniczą przy pomocy jednego prądu w natarciu oraz odseparowali pożarzysko przy pomocy narzędzi typu „gorgui”.

Pożar ten był bardzo niebezpieczny. Zlokalizowany był w pobliżu parkingu samochodów ciężarowych oraz stacji benzynowej. Przy obecnym zagrożeniu pożarowym związanym z brakiem opadów mógł się bardzo szybko rozwinąć na większą powierzchnię. Prawdopodobnie było to podpalenie.

Zagrożenie pożarowe lasów

Aktualnie na terenie całego kraju, według modeli udostępnionych przez IMGW, występuje ekstremalne zagrożenie pożarowe lasów. Wilgotność gleby utrzymuje się na poziomie około 10%. Dotyczy to nie tylko obszarów leśnych, ale również takich terenów jakie dziś gasili nasi strażacy. Prosimy o szczególną ostrożność oraz rozwagę.