KSRG OSP Przygłów

strażacka pasja strażackie życie

Pożar sadzy w kominie we Włodzimierzowie

Do groźnego pożaru sadzy w przewodzie kominowym doszło we wtorek, 28 marca, przed godz. 14.00 w miejscowości Włodzimierzów. Na miejsce zadysponowano dwa zastępy straży pożarnej.

Strażacy po przybyciu na miejsce zdarzenia, zastali pożar sadzy w przewodzie kominowym budynku jednorodzinnego. Początkowe działania polegały na zabezpieczeniu miejsca objętego działaniami oraz wygaszeniu paleniska w kotle centralnego ogrzewania.

Następnie ratownicy rozpoczęli strącanie palącej się sadzy przy pomocy zestawu kominiarskiego oraz kontrolowali temperaturę komina przy pomocy kamery termowizyjnej. Sprawdzili również pomieszczenia pod kątem występowania niebezpiecznych gazów oraz je przewietrzyli.

Działania gaśnicze trwały blisko dwie godziny. Na miejscu pracowali strażacy z OSP Przygłów oraz PSP Piotrków.

Przewody spalinowe odprowadzające spaliny z pieca na paliwo płynne lub gazowe trzeba czyścić 2 razy w roku (co pół roku – jesienią i wiosną). Przewody spalinowe połączone z piecem na paliwo stałe należy czyścić 4 razy (najlepiej co 3 miesiące). Przewody wentylacyjne zaleca się udrażniać raz w roku lub raz na dwa lata.

Regularne czyszczenie komina pozwala zminimalizować zagrożenie pożarowe oraz jego następstw.