KSRG OSP Przygłów

strażacka pasja strażackie życie

Porozmawialiśmy o bezpieczeństwie podczas wakacji

Spotkanie pod nazwą „Bezpieczne wakacje” za nami. Policjanci, strażnicy leśni, strażacy oraz ratownicy WOPR porozmawiali o bezpieczeństwie podczas wakacji.

Prelekcje, pogadanki oraz pokazy sprzętu odbyły się w środę, 26 czerwca, w budynku naszej remizy. Na spotkanie przybyli mieszkańcy, członkowie DDP, MDP i ich rodzice. Blisko 70 osobowa grupa spotkała się, aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo podczas wakacji.

Na początku pogadankę przeprowadzili funkcjonariusze Komisariatu Policji w Sulejowie sierżant Krystian Piotrowski oraz posterunkowy Adrian Purgał. Przekazali cenne informacje o bezpiecznym przemieszczaniu się na drogach oraz sposobach informowania o zagrożeniu.

Następnie prelekcję o bezpieczeństwie pożarowym w domach wygłosił dh Jakub Rytych z naszej jednostki. Przedstawił on m.in. rodzaje gaśnic, pokazał ich budowę oraz jak skutecznie z nich korzystać. Zwrócił również uwagę na sposoby alarmowania o zagrożeniach oraz zachęcił, aby doposażyć domy w czujki dymu i tlenku węgla.

Pogadanka „Bezpieczne wakacje”

W kolejnej części spotkania o bezpieczeństwie na obszarach leśnych rozmawiał starszy strażnik leśny Rafał Taranowski z Nadleśnictwa Piotrków. Omówił jak bezpieczne korzystać z obszarów leśnych, jak zachować się podczas zgubienia w lesie czy co robić, gdy spotkamy na swojej drodze dzikie zwierzę.

Uczestnicy spotkania tj.: mieszkańcy, członkowie MDP, DDP i ich rodzice aktywnie włączali się w pogadanki. Przedstawiciele służb mundurowych odpowiadali na wiele ciekawych pytań.

Ostatnią pogadankę wygłosili ratownicy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. W pierwszej części ich prelekcji, Grzegorz Stępień – wiceprezes Rejonowego WOPR w Piotrkowie Tryb., zaprezentował sprzęt do ratownictwa wodnego oraz udzielił obszernego wykładu na temat bezpieczeństwa na obszarach wodnych. Pozostali ratownicy w kolejnej części pokazali jak udzielić pierwszej pomocy osobie poszkodowanej.

Całe spotkanie zostało wysoko ocenione przez Panią Dorotę Jankowską – Burmistrz Sulejowa. Przekazała organizatorom spotkania, iż takie pogadanki są bardzo potrzebne i niosą za sobą realne zwiększenie świadomości o zagrożeniach.

Bezpieczni w domu podczas wakacji

Na koniec spotkania strażacy OSP Przygłów zaprezentowali w sposób praktyczny jak wygląda pożar oleju na patelni oraz jakie są sposoby jego gaszenia. Do tego celu użyli trenażera gazowego pokazując m.in. co się dzieje gdy polejemy płonący olej wodą. Po pokazach odbyły się zabawy wodne.

Pierwsze spotkanie z przedstawicielami służb mundurowych w naszej jednostce za nami. Dziękujemy serdecznie wszystkim, którzy poświęcili swój czas oraz wiedzę, aby zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców gm. Sulejów i pow. piotrkowskiego. Dziękujemy również wszystkim, którzy przybyli na to spotkanie i aktywnie w nim uczestniczyli. Partnerem wydarzenia była gmina Sulejów oraz Starostwo Powiatowe w Piotrkowie Trybunalskim.

Spotkanie ze służbami mundurowymi [ZDJĘCIA]