KSRG OSP Przygłów

strażacka pasja strażackie życie

#Ostrzeżenia: Silny wiatr, wysoki poziom wód., pow. piotrkowski, 29.01.2022

Zgodnie z przewidywaniami w dniu dzisiejszym (29.01) na region pow. piotrkowskiego wydano ostrzeżenie dotyczące wystąpienia silnego wiatru. Na ten moment 2 stopnia, a jego prawdopodobieństwo wystąpienia wynosi 90%. Oprócz ostrzeżenia meteorologicznego wydano również hydrologiczne.

Jak czytamy na stronie IMGW: „Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 40 km/h do 50 km/h, w porywach do 100 km/h, w drugiej części nocy i nad ranem lokalnie osiągającego w porywach do 115 km/h, z zachodu i północnego zachodu. Miejscami możliwe burze”.

Grupa Łowcy burz Łódzkie również ostrzega przed sobotnim i niedzielnym orkanem. Według nich porywy mogą sięgnąć nawet 120 – 130 km/h.

„Wiatr o prognozowanej sile potrafi złamać lub przewrócić drzewo, billboard czy słup, uszkodzić lub zerwać dach oraz spowodować (poprzez upadające drzewo) zerwanie linii energetycznych i przerwy w dostawach prądu. Należy również uprzątnąć wszystkie luźne przedmioty, które wiatr może porwać, aby nie stwarzały dodatkowego zagrożenia.” – czytamy na ich facebookowym profilu.

Oprócz alertów meteorologicznych na teren pow. piotrkowskiego wydano również ostrzeżenie hydrologiczne 2 stopnia.

„W związku ze spływem wód opadowo-roztopowych w zlewni Bzury przewiduje się w ciągu najbliższej doby wzrost stanu wody, lokalnie powyżej stanów ostrzegawczych w profilu Bielawy na Mrodze i Kłudzice na Luciąży. – czytamy na stronie IMGW.

Prawdopodobieństwo wystąpienia tego zagrożenia to 85%. Jak widać czeka nas dosyć niebezpieczny weekend. W stan podniesionej gotowości bojowej zostały jednostki OSP z terenu pow. piotrkowskiego.