W sobotę, 30 maja, w Kościele Parafialnym pod wezwaniem Św. Floriana w Sulejowie odprawiona została Msza Święta żałobna w intencji śp. dh Stanisława Chmielewskiego. Był członkiem naszej OSP oraz wieloletnim Komendantem Gminnym Związku OSP RP w Sulejowie. Zmarł w wieku 76 lat.
Druha Stanisława żegnała dziś rodzina, przyjaciele, sąsiedzi oraz licznie zebrani strażacy OSP z terenu gminy Sulejów. W ostatniej drodze towarzyszyli mu również przedstawiciele władz samorządowych. Uroczystość miała podniosły i pełen szacunku charakter przy akompaniamencie orkiestry OSP Przygłów.
Druh Stanisław przez wiele lat swojej służby był wzorem strażaka i społecznika. Szczególną wagę przywiązywał do godnego reprezentowania straży pożarnej. Zawsze dbał o nienaganny wygląd strażaków podczas zawodów sportowo-pożarniczych, uroczystości, świąt państwowych oraz defilad. Wymagał dyscypliny, ale przede wszystkim uczył szacunku do munduru i strażackich tradycji.
Ostatnia droga dh Stanisława Chmielewskiego
Podczas ceremonii pogrzebowej dh Michał Rytych, prezes OSP Przygłów odczytał pożegnalny list w którym przytoczył m.in. historię Jego służby w OSP;
[…] dh Stanisław wstąpił w szeregi naszej OSP w 1964 roku mając zaledwie 15 lat. Służba w MDP to nie tylko zabawy i udział w zawodach, ale przede wszystkim przygotowanie do dorosłego życia strażackiego. Dh Stasiek nie zmarnował tego czasu. Po ukończeniu pełnoletniości i ukończeniu wielu kursów został najpierw ratownikiem, dowódcą sekcji, a później zastępcą naczelnika. W latach 1974 – 1982 pełnił już funkcję naczelnika jednostki. W 1986 roku, podczas zjazdu Oddziału Miejsko – Gminnego Związku OSP RP w Sulejowie, został wybrany Komendantem Gminnym. Funkcję tą pełnił do roku 2016.
[…] druh Komendant był bardzo uczulony na wygląd umundurowania oraz musztrę strażaków, dlatego w latach osiemdziesiątych powołuje około 40 osobowy oddział strażaków z kilku jednostek OSP z gminy Sulejów. Jednakowo ubranych m.in. w białe pasy, białe getry na buty, białe rękawiczki, by jak mówił „strażak wreszcie wyglądał jak strażak”. Ten oddział był ozdobą wielu uroczystości na terenie byłego woj. piotrkowskiego, bijąc na głowę nawet strażaków zawodowych…
Zapamiętamy Go jako człowieka oddanego służbie, zaangażowanego w rozwój ochrony przeciwpożarowej oraz wychowanie kolejnych pokoleń strażaków. Jego doświadczenie, życzliwość i troska o dobro strażackiej społeczności pozostaną na zawsze w naszej pamięci.
Dziękujemy wszystkim pocztom sztandarowym oraz uczestnikom ostatniej drogi śp. dh Stanisława Chmielewskiego. Cześć Jego pamięci.
Fot. Marta Rytych – ostatnie pożegnanie śp. dh Stanisława Chmielewskiego – członka OSP Przygłów i wieloletniego Komendanta Gminnego Związku OSP RP w Sulejowie.













































































Czytaj więcej:
Dzień Dziecka w Szkole Podstawowej im. Władysława Jagiełły w Wolborzu
Nasi druhowie na trasie Rajdu Koguta [2026]
Boże Ciało [2026] w naszej Parafii