KSRG OSP Przygłów

strażacka pasja strażackie życie

Obóz MDP [2024] – artykuł aktualizowany

W sobotę, 24 sierpnia, członkowie Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych z Przygłowa i Barkowic udali się na 8 – dniowy obóz szkoleniowo – wypoczynkowy. Obóz ten zlokalizowany jest w woj. świętokrzyskim w miejscowości Rembów.

Jest to druga edycja obozu organizowanego w pełni przez naszą jednostkę z przeznaczeniem dla drużyn MDP z terenu gm. Sulejów. W tym roku dołączyli do nas młodzieżowcy z Barkowic. W sumie na obóz pojechało 40 członków MDP Przygłów oraz 12 MDP Barkowice.

Kadrę opiekunów stanowią druhowie naszej jednostki: Rafał Taranowski (kierownik obozu), Agnieszka Abratkiewicz (opiekun), Kacper Abratkiewicz (opiekun), Przemysław Prasol (opiekun) oraz Mateusz Pajączkowski (pomocnik kadry).

Artykuł aktualizowany będzie codzienne informacjami z obozu.


[Aktualizacja 31 sierpnia 2024 godz. 10:55]

W sobotę, 31 sierpnia, oficjalnie zakończyliśmy nasz wspaniały obóz. Przy tej okazji otrzymaliśmy certyfikaty ukończenia obozu strażackiego!

Dziękujemy wszystkim naszym opiekunom za ten obóz szkoleniowo – wypoczynkowy. Był to bardzo intensywny czas. Każdego dnia mieliśmy mnóstwo atrakcji, a przy tym szkolenia, po których zdobyta wiedza przyda nam się na co dzień. Poznaliśmy się lepiej, zintegrowaliśmy, a przy tym pokazaliśmy, że jesteśmy drużyną! To wszystko zgodnie z naszą maksymą: „W DRUŻYNIE SIŁA”!

Bardzo serdecznie dziękuję za bardzo fajny obóz. Panu Przemkowi za trzymanie naszej dyscypliny i porządku. Pani Agnieszce za pomoc medyczną i wspaniałą opiekę. Panu Rafałowi za to że był najlepszym dowódcą obozu i Kacprowi za podtrzymywanie humoru podczas naszego wspaniałego i niezapomnianego wypoczynku. Choć czasem było ciężko wszyscy daliśmy sobie świetnie radę. Ps. Pan Przemek znów w tym roku stał się naszym królem parkietu i dyskotek, był tam na każdej od początku do końca. – podsumowuje druhna Ewa z MDP Przygłów.

[Aktualizacja 30 sierpnia 2024 godz. 21:55]
W piątek po porannej zaprawie fizycznej oraz śniadaniu udajemy się na wycieczkę w góry Świętokrzyskie. Wchodzimy na szczyt Łysa Góra (594 m.n.p.m.). Na szczycie znajdują się: skalne rumowisko, charakterystyczne dla Gór Świętokrzyskich, tzw. gołoborze, ścisły rezerwat przyrody obejmujący las jodłowo-bukowy, pozostałości wału kultowego przedchrześcijańskiego miejsca kultu Słowian, klasztor Misjonarzy Oblatów M.N. oraz muzeum parku narodowego. Góry robią na nas ogromne wrażenie!

Po powrocie z wycieczki spotkaliśmy się na prelekcji dotyczącej uzależnień. Porozmawialiśmy o problematyce uzależnień od alkoholu i narkotyków. W trakcie zajęć kształtowaliśmy umiejętności podejmowania decyzji odnośnie własnego zdrowia oraz rozpoznawania i zapobiegania sytuacjom sprzyjającym sięganiu po substancje uzależniające. Wieczorem szykujemy się już do wyjazdu, niestety jest to przed nami ostania noc na obozie.

[Aktualizacja 29 sierpnia 2024 godz. 22:45]
Dziś wstaliśmy nieco później niż dotychczas. Po intensywnych nocnych grach terenowych dziś opiekunowie odpuścili nam poranny rozruch. Po śniadaniu spędzamy czas na ćwiczeniach z rozwijania linii gaśniczych. Uczymy się również jak prawidłowo zwijać węże pożarnicze. Przed obiadem dojeżdżają do nas w odwiedziny druhowie z OSP Przygłów: Bartłomiej Kolasiński – naczelnik jednostki oraz Aneta Kolasińska – ratownik jednostki. W ich obecności przeprowadzamy kontrolę czystości oraz pokazujemy jak mieszkamy.

Po wspólnym obiedzie udajemy się na ćwiczenia z zakresu ratownictwa wodnego nad Zalew Chańcza. Przeprowadza je dh Kacper Abratkiewicz, który jest również ratownikiem WOPR. Po ćwiczeniach dostajemy chwilę dla siebie, którą wykorzystujemy na opalanie się. Po powrocie do ośrodka jemy kolację i rozpalamy ognisko, której towarzyszy dyskoteka. Nie obyło się bez tańca i wspólnych śpiewów.

Nasz obóz został wysoko oceniony przez odwiedzających. Byli pod wrażeniem dyscypliną, warunkami socjalnymi oraz rozmaitością atrakcji jakie przygotowali nam nasi opiekunowie. Spędziliśmy razem super czas, który wykorzystaliśmy również na rozmowy i przygotowania do zawodów.

[Aktualizacja 28 sierpnia 2024 godz. 23:15]
W środę oprócz stałych punktów dnia (poranny rozruch, śniadanie, kontrola porządku) skorzystaliśmy z gościnności Nadleśnictwa Łagów. Odwiedziliśmy szkółkę leśną Szumsko, gdzie poznaliśmy sposoby hodowli różnych gatunków drzew oraz co jest potrzebne do ich wzrostu i jak dużo pracy potrzeba, aby wyhodować takie drzewa. Dowiedzieliśmy się również na czym polega praca leśniczego, jak zachować się w lesie, a także jak Nadleśnictwo Łagów chroni lasy przed pożarami. Poznaliśmy również sprzęt wykorzystywany do ich gaszenia.

Dziękujemy za wspaniały dzień Pani Monice Karst, leśniczemu Tomaszowi Miernik, Pani leśniczy Marzenie Czech, Panu Mateuszowi Czerwikowi oraz Pani leśniczy Magdalenie Zielińskiej za gościnność.

Po godzinie 23:00 otrzymaliśmy „alarm” po którym rozpoczęliśmy nocną grę terenową. Do wykonania mieliśmy szereg zadań przy których świetnie się bawiliśmy oraz mogliśmy czegoś nauczyć. Grę kończymy bardzo późno więc dyskoteki dziś nie było.

[Aktualizacja 27 sierpnia 2024 godz. 22:15]
Wtorkowy dzień był pełen wrażeń. Poranek rozpoczęliśmy oczywiście od porannej zaprawy. Później smaczne śniadanie po którym odbyła się kolejna już kontrola czystości pokoi. Kontrolujący nie odpuścili nawet opiekunom, którzy musieli wprowadzić w czystości lekkie poprawki. W tym dniu udaliśmy się na kolejną wycieczkę, tym razem do oceaniki „Kompleks Świętokrzyska Polana”. Zobaczyliśmy tam wspaniałe wystawy zwierząt wodnych oraz owadów z całego świata.

Po wycieczce wracamy do obozu, gdzie druhowie Maja i Filip organizują zawody z pierwszej pomocy. Do tego celu wykorzystujemy fantomy oraz nowoczesne aplikacje na telefon. Pierwsze miejsca w swoich kategoriach zajęli: Agnieszka Abratkiewicz – kadra, Marcel Hoffer – kategoria 10 – 12 lat, Mateusz Jankowski – 13-14 lat, Kamil Zając – kategoria 15- 18 lat. Wszyscy zwycięzcy otrzymali nagrody! Było to super połączenie zdrowej rywalizacji i nauki pierwszej pomocy!

Po zawodach postrzelaliśmy z wiatrówki. Ćwiczenia te nauczyły nas skupienia i koncentracji, a przy tym mogliśmy się nieco „odstresować”. Punktem stałym dnia stała się oczywiście dyskoteka, która zamknęła nasz intensywny i długi dzień pełen wrażeń.

[Aktualizacja 26 sierpnia 2024 godz. 21:15]
Poniedziałkowy poranek rozpoczynamy od porannego rozruchu, który prowadzą nasi instruktorzy. Do tego celu wykorzystujemy obozowe boisko. Po rozruchu z uśmiechami na twarzy wracamy na śniadanie, po którym odbyła się kontrola czystości pokoi. W dalszej części dnia nasi opiekunowie szkolą nas z zakresu udzielania pierwszej pomocy oraz obsługi aparatu powietrznego.

Na pozorowanym torze uczymy się pokonywać przeszkody oraz rozwijać linie gaśnicze. Nie jest łatwo, ale warto się szkolić! Później odwiedzają nas druhowie z OSP KSRG Raków, którzy pokazują nam wyposażenie swojego lekkiego samochodu oraz łódź ratowniczą. Jak zawsze są to owocne spotkania, dzięki którym poznajemy nowy sprzęt do ratowania życia i zdrowia ludzi. Na koniec dnia odbywa się dyskoteka na której świetnie się bawimy!

Z jednostki OSP KSRG Raków odwiedzili nas druhowie: Radosław Kania, Bartosz Bernat oraz Daniel Kaczmarczyk, którym serdecznie dziękujemy za przyjazd i wspólnie spędzony czas!

[Aktualizacja 25 sierpnia 2024 godz. 20:00]
Dziś udaliśmy się na super niedzielny wypoczynek nad Zalew Chańcza. Pod okiem naszych ratowników WOPR bezpieczne spędzamy czas nad wodą. Dotarły do nas również smutne informacje o tragicznie zmarłych funkcjonariuszach JRG z Poznania. O godzinie 18:00 robimy uroczysty apel i oddajemy im hołd.

Po kolacji robimy niespodziankę druhowi Kacprowi Taranowskiemu, który obchodzi dzisiaj swoje trzynaste urodziny. Składamy mu życzenia oraz zajadamy się przygotowanymi słodkościami. Kacper wszystkiego najlepszego z okazji urodzin! Niech Ci się spełnią wszystkie plany i marzenia!

[Aktualizacja 24 sierpnia 2024 godz. 19:00]
Młodzi strażacy wraz z rodzicami zebrali się o godzinie 9:00 pod remizą OSP Przygłów, skąd nastąpił wyjazd drużyn do miejscowości Rembów (ośrodek wypoczynkowy „GRYNWALD”. Po drodze nasi podopieczni odwiedzili „Dąb Bartek”, jeden z najstarszych dębów w Polsce chroniony prawem jako pomnik przyrody. Przed godziną 15:00 druhowie bezpiecznie dojeżdżają do ośrodka, gdzie następuje zapoznanie się z obiektem oraz przydzielenie pokoi.

Wieczorem młodzi strażacy korzystają z atrakcji, które oferuje ośrodek m.in. tyrolka, boisko do piłki nożnej, boisko do siatkówki plażowej, plac zabaw. Łącznie blisko 5 ha zielonej przestrzeni na której będą się również odbywać zajęcia szkoleniowe.