KSRG OSP Przygłów

strażacka pasja strażackie życie

Lany Poniedziałek. Śmigus-dyngus na Podklasztorzu

Piękna sceneria Podklasztorza była dziś świadkiem tradycyjnego oblewania się wodą czyli śmigusa-dyngusa. Tradycję podtrzymali strażacy z OSP Sulejów – Podklasztorze, OSP Przygłów oraz członkowie zespołu ludowego „Piliczanie”.

Tradycyjne polewanie wodą w lany poniedziałek lub śmigus-dyngus nawiązuje do obrzędów starosłowiańskich. Ten zwyczaj swoimi korzeniami sięga jeszcze czasów pogańskich, kiedy to woda symbolizowała budzenie się przyrody do życia po długiej zimie i oczyszczanie się na wiosnę. Oprócz tego przed wiekami panowało przekonanie, że jeśli tego dnia jakaś dziewczyna nie zostanie oblana, to do końca życia pozostanie panną.

W Poniedziałek Wielkanocny, 18 kwietnia, na terenie hotelu w XII – wiecznym Opactwie Cystersów odbył się tradycyjny śmigus-dyngus, a wodą mogli się oblać wszyscy chętni. Był to również wspaniały moment na pokazanie historii pożarnictwa i to, jak dawniej gaszono pożary.

Lany poniedziałek, czyli śmigus-dyngus

Nasza jednostka pojawiła się na terenie Hotelu Podklasztorze na zaproszenie Miejskiego Ośrodka Kultury w Sulejowie. Zaprezentowaliśmy epokowe umundurowanie, sprzęt oraz odrestaurowany samochód pożarniczy STAR 25. Jak zwykle przy takich okazjach odpowiadaliśmy na wiele ciekawych i trudnych pytań.

Była to wspaniałą okazja do podtrzymania tradycji  i jej żywego kultywowania. Dzięki wspaniałej pogodzie możliwe było polewanie się wodą, które choć dawniej miało kilka znaczeń, dziś już jest traktowane tylko jako zabawa.

część zdjęć pochodzi z portalu: piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl