KSRG OSP Przygłów

strażacka pasja strażackie życie

Kontrola gotowości bojowej w naszej jednostce [2022]

W poniedziałek, 16 maja, przed godz. 12. zostaliśmy „zadysponowani” do pożaru kotłowni przy ul. „Piotrkowskiej” w Przygłowie. Na miejsce udał się nasz ciężki zastęp MAN GCBA 349E75. Jak się okazało była to coroczna, niezapowiedziana kontrola gotowości bojowej!

Przed godz. 12, został uruchomiony alarm w naszej jednostce. Przybyli na miejsce strażacy zostali poinformowani o tym, iż jest to inspekcja gotowości bojowej. Jest to niezapowiedziana kontrola mająca na celu dokonanie oceny stopnia przygotowania podmiotu do podejmowania działań ratowniczych.

Czas wyjazdu zastępu w pełnej obsadzie i umundurowaniu  od chwili zaalarmowania wyniósł 5 min 50 sek! Po zbiórce na placu OSP, przeprowadzający kontrolę, przedstawili założenia ćwiczenia do wykonania podczas inspekcji gotowości. W tym roku założeniem był pożar kotłowni w budynku mieszkalnym.

Inspekcja gotowości bojowej 2022 r.

Strażacy udali się na przygotowane miejsce oraz przystąpili do gaszenia i lokalizacji pożaru. Musieli również zabezpieczyć miejsce zdarzenia oraz prowadzić łączność na kanale powiatowym i ratowniczym.Jak się okazało w pomieszczeniu objętym pożarem była również osoba poszkodowana, której strażacy musieli udzielić kwalifikowanej pierwszej pomocy.

Całość zadania została wysoko oceniona. Następnie kontrolujący sprawdzili stan sprzętu, pojazdów oraz wszelkich dokumentów związanych z działalnością operacyjną strażaków i jednostki.

Przeprowadzający inspekcję tj. st. kpt. Tomasz Pągowski oraz mł. kpt. Dawid Łągwa przekazali nam wiele cennych sugestii dzięki którym nasze działania będą prowadzone bardziej profesjonalnie. Choć nie obyło się bez uwag to mieszkańcy naszej miejscowości i całej gminy mogą czuć się bezpiecznie całą dobę przez cały rok! Po raz kolejny otrzymaliśmy ocenę bardzo dobrą!