Sezon grzewczy co roku przynosi w Polsce kilka ofiar śmiertelnych zatrutych tlenkiem węgla – czadem. Tlenek węgla nazywany jest „cichym zabójcą”. Nie ma smaku, zapachu, barwy. Nie szczypie w oczy, jak to jest w przypadku ulatniania się innych gazów. Objawy zatrucia tlenkiem węgla na etapie, kiedy człowieka można jeszcze uratować, nie są charakterystyczne, rzadko kiedy podejrzewamy, że są przyczyną czadu. Przy wysokich stężeniach czadu w pomieszczeniu, zgon może nastąpić po kilku wdechach…
Jak uchronić się przed zatruciem tlenkiem węgla?
Wadliwa instalacja grzewcza i wentylacyjna, zaklejanie kratek wentylacyjnych , nieprawidłowa budowa komina, zbyt szczelne okna i drzwi przy nieskutecznym systemie wentylacyjnym – to główne przyczyny powstawania czadu.
Regularna konserwacja urządzeń grzewczych gazowych, urządzeń wentylacyjnych, okresowa kontrola i czyszczenie kominów pozwolą ochronić mieszkańców przed cichym zabójcą. Już na etapie projektowania domu trzeba ten istotny element wziąć pod uwagę. Dla własnego bezpieczeństwa i pewności należy wyposażyć go w detektor tlenku węgla. Czujniki czadu dostępne już są za ok 100zł – jest to stosunkowo niewielki koszt w porównaniu do bezpieczeństwa jakie nam zapewnia, a w wielu przypadkach ratuje życie.
Detektor tlenku węgla gdy tylko wykryje zagrożenie sygnalizuje nas o tym głośnym dźwiękiem. Najlepiej gdy takie urządzenie ma również sygnalizację świetlną. Uruchomienie sygnalizacji powinno być dobrze słyszalne przede wszystkim w sypialniach. Przed zakupem detektora sprawdź czy jest produkowany zgodnie z obowiązującą w Unii Europejskiej normą EN 50291:2001.
Gdzie zamontować czujnik tlenku węgla?
Czujnik tlenku węgla należy umieścić w pobliżu urządzenia, w którym następuje spalanie węgla, czyli np. przy piecyku lub kotle gazowym, kominku, piecu kaflowym, ale w odległości nie mniejszej niż 2 m. Dobrze, gdy taki montaż umożliwia jednocześnie zainstalowanie urządzenia na korytarzu w pobliżu sypialni. Domy piętrowe lub z poddaszem powinny mieć przynajmniej jedno takie urządzenie na kondygnację.
Detektorów nie należy montować w miejscach:
- narażonych na ruch powietrza (czyli np. blisko okien lub przy kratkach wentylacyjnych),
- narażonych na zawilgocenie,
- narażonych na nadmierną temperaturę.
Nie powinny być one niczym zasłonięte (meblami, firankami) ani znajdować się w pozycji płaskiej (np. na biurku). Czujnik należy zamontować na ścianie na wysokości 140-180 cm od posadzki i w odległości nie mniejszej niż 2 m od urządzenia będącego źródłem tlenku węgla (np. pieca gazowego, kominka itp.) Detektor powinien być zamontowany w miejscu trudno dostępnym dla małych dzieci.
Zalecenia dotyczące bezpieczeństwa:
- W celu osiągnięcia ochrony minimalnej: Należy zainstalować po jednym sygnalizatorze obecności CO w pomieszczeniach z ogrzewaniem gazowym, kuchenkami, piecami lub kominkami.
- W celu osiągnięcia optymalnego bezpieczeństwa: Należy zainstalować po jednym sygnalizatorze obecności CO w pokojach dziecinnych i sypialniach, we wszystkich pomieszczeniach z ogrzewaniem gazowym, kuchenkami, piecami lub kominkami oraz w korytarzach na każdym piętrze i w garażu podziemnym.
Uwaga! Gdy detektor zasygnalizuje pojawienie się czadu należy niezwłocznie opuścić pomieszczenie, najlepiej nisko na kolanach (ponieważ czad jest lżejszy od powietrza) i zawiadomić straż pożarną pod numerem 998 lub 112!
Czytaj więcej:
Sadza płonie! Czad zabija! Czyść komin!
#Bezpieczna butla, bezpieczny dom – kampania informacyjna
Aplikacja: Kwarantanna domowa