KSRG OSP Przygłów

strażacka pasja strażackie życie

Gaszenie pożarów w lasach – ćwiczenia z grupą SNEP

Strażacy OSP z terenu powiatu piotrkowskiego, ćwiczyli gaszenie pożarów w obszarach leśnych. Ćwiczenia został zorganizowane przez strażaków OSP Przygłów przy współpracy z grupą SNEP oraz firmą Dilectro.

Warsztaty rozpoczęły się w sobotę, 15 kwietnia, o godz. 9.00 w sali szkoleniowej OSP Przygłów.

Na początku zostały zaprezentowane bezzałogowe statki powietrzne oraz systemy przydatne w pożarnictwie czy poszukiwaniach. Obszernego wykładu udzielili eksperci od dronów, przedstawiciele firmy Dilectro. Następnie prezentację przedstawili członkowie grupy SNEP, którzy omówili założenia ćwiczeń oraz sposoby gaszenia pożarów w obszarach leśnych.

Obie prezentacje były wstępem do ćwiczeń praktycznych, które odbyły się na terenie Nadleśnictwa Piotrków w rejonie osiedla Wierzeje. Tam strażacy przeprowadzali próby ogniowe doskonaląc techniki gaszenia pożarów przy pomocy podręcznego sprzętu gaśniczego i minimalnej ilości wody. Strażacy ćwiczyli prawidłowe korzystanie z tłumic gaśniczych, hydronetek plecakowych czy wielozadaniowego narzędzia „gorgui”.

Rozwijali również linie gaśnicze zasilane małymi przenośnymi pompami, które zasysały wodę ze zbiornika przenośnego. Wykorzystanie takich pomp oraz linii gaśniczej z odcinków W25 pozwoliło na bardzo szybkie podanie wody w miejsce pożaru przy minimalnym wysiłku ratowników.

Podczas ćwiczenia praktycznego strażacy wykorzystywali również drony z termowizją oraz mapami pozwalającymi określać lokalizację czy powierzchnię pożaru. Z przedstawicielami firmy Dilectro testowali kilka najnowszych rozwiązań.

Ćwiczenia strażaków OSP z terenu pow. piotrkowskiego

W szkoleniu wzięło udział 28 strażaków ratowników z jednostek OSP: Przygłów, Lubień, Niewierszyn, Uszczyn, Żarnowica, Polichno, Wola – Krzysztoporska, Rozprza, Sulejów – Podklasztorze. Z druhami OSP szkolił się również mł. bryg. Piotr Kaźmierczak – Naczelnik Wydziału Operacyjno – Szkoleniowego KM PSP Piotrków.

Dziękujemy za ogromne zaangażowanie i pasję wszystkich uczestników szkolenia oraz instruktorów SNEP i Dilectro. Dzięki temu warsztaty przebiegały w przyjacielskiej i profesjonalnej atmosferze. Dziękujemy również Nadleśnictwu Piotrków za udostępnienie gruntu do celów szkoleniowych.

Organizacja ćwiczeń była możliwa dzięki wsparciu finansowemu od sponsorów:
– Tree Company Sp.z.o.o treecompany.eu,
– Pan Zbigniew Mastalerz,
– Pan Stanisław Wędzonka,
– Starszy Strażnik Leśny Rafał Taranowski (dh OSP Przygłów).

Galeria cz. 1

Fot.: Marta Rytych

Galeria cz. 2

Fot.: Aneta Kolasińska